Неделя, 05 Яну 2025
           
Свят

Президентът на Южна Корея обяви, че ще се бори докрай срещу антидържавните сили

   


Отстраненият президент на Южна Корея Юн Сук-йол обяви в писмо до поддръжниците си, че ще се "бори докрай" срещу "антидържавните сили", пише Mediapool.

Във вторник съдът разпореди заповед за ареста на Юн заради обявеното от него краткокрайно военно положение на 3 декември. Властите имат срок да осъщестят ареста до 6 януари, като той може да бъде удължен.

Заповедта за арест беше издадена, след като през последните две седмици Юн, който е разследван за злоупотреба с власт и подстрекаване към въстание, неколкоратно е отказвал да предаде изисквани от съда документи и да се яви на разпит.

Не е ясно кога и как полицията ще успее да извърши ареста и дали президентската служба за сигурност, която е блокирала достъпа на следователите до резиденцията на Юн, няма да се намеси.

В четвъртък полицията се сблъска с поддръжници на президента, които блокираха достъпа до резиденцията му. Полицията е издала заповед за разпръскване и след това е извела със сила някои от протестиращите, предаде Ройтерс.

"Гледам на живо в YouTube как упорито се борите. Ще се боря докрай, за да защитя тази страна, заедно с вас", пише Юн в писмото до привържениците си.

Според опозиционната Демократическа партия, която има мнозинство в парламента и ръководи импийчмънта на Юн на 14 декември, писмото доказва, че Юн е заблуден и се опитва да завърши своя "бунт".

"Сякаш опитите за организиране на въстание не бяха достатъчни, той сега подбужда поддръжниците си към екстремен сблъсък“, каза в изявление говорителят на партията Джо Сеунг-лае.

Юн може да се превърне в първия действащ президент в Южна Корея, задържан по обвинения, че е организирал бунт, опитвайки се да наложи военно положение. Бунтът е едно от малкото наказателни обвинения, срещу които южнокорейски президент няма имунитет.

Според адвоката на отстранения южнокорейски президент обаче заповедта е "незаконна и невалидна", като ще бъде оспорвана в съда.

Миналата седмица пък започна делото за отстраняването на Юн. Неговите адвокати присъстваха на първото изслушване в Конституционния съд по делото за неговия импийчмънт. Второто заседание ще се проведе в петък.

Юн беше отстранен от поста след гласуване в парламента заради обявеното от него военно положение на 3 декември. Тогава южнокорейският президент изпрати армията в парламента, а бързо след това депутатите го принудиха да отмени решението си.

Конституционният съд на Корея обикновено се състои от деветчленен състав. За да бъде потвърдено решението за импийчмънт на Юн, поне шестима съдии трябва да го подкрепят. Понастоящем в състава на съда обаче има само шестима съдии, което означава, че един-единствен отказ би спасил Юн от отстраняване. Ако държавният глава бъде отстранен на поста, трябва да се проведат нови избори в рамките на 60 дни.

Същевременно кризата в Южна Корея се задълбочава, след като парламентът гласува отстраняването и на временно изпълняващия дейността президент Хан Док-су. Така, съгласно законодателството на страната, министърът на финансите изпълняв функциите на държавен глава до края на процеса.