Тази година празничният сезон в Русия е по-скромен за мнозина. Упоритата инфлация увеличи цените на основни стоки като масло, картофи и пиле, като по този начин удари най-бедните слоеве от населението и принуди много хора да намалят разходите си за празниците, пише News.
Руснаци от Москва, Санкт Петербург, Екатеринбург и Омск споделиха как се справят с финансовите предизвикателства.
"Цените са се повишили осезаемо", казва Наталия Морева, на 58 години, която работи за регионалната администрация в Омск. Тя отбелязва, че брашното, хлябът, шоколадите, плодовете, зеленчуците и месото са поскъпнали. "Доходите са достатъчни, но когато отидеш до магазина, купуваш много по-малко."
Руските домакинства традиционно увеличават разходите си в края на годината за празненствата около Нова година и януарските празници. Но тази година покупките са значително по-скъпи. "Много по-скъпо е, тежи на джоба. Разходите са три-четири пъти по-високи от предишни години", казва Динара, студентка от Екатеринбург.
Въпреки че реалните заплати в Русия са се увеличили, основно в секторите на отбраната и технологиите, те не догонват инфлацията, която надхвърля 9%. Централната банка поддържа лихвен процент от 21% - най-високият от над 20 години.
"Цените растат буквално от ден на ден", споделя 73-годишният пенсионер Вячеслав от Омск. "Разбираме, че страната е в трудна ситуация, но бих искал цените на хранителните продукти да не растат толкова бързо."
Той отбелязва, че любимото му сирене е поскъпнало с 15-20% от септември насам и сега струва около 850 рубли (15 лв).
Инфлацията може да достигне 9.8% в края на годината, според Андрей Ганган, директор на отдела за монетарна политика на централната банка, като се очаква пикът ѝ да бъде през април 2025 г., преди да започне да намалява.
Междувременно, високите лихви възпират купуването на жилища, като ипотечните ставки достигат до 30%, което кара все повече хора да търсят имоти под наем.
Цените на комуналните услуги, данъците и дори на коледните елхи също са се повишили. "Хлябът, който струваше 20 рубли, сега е 50 рубли(0.90 лв)", казва студентката Вероника Арефиева от Москва.
Продавач на елхи от Санкт Петербург отбелязва, че някои клиенти купуват, без да гледат цената, докато други не могат да си позволят дори и с отстъпка.
"Пожелавам на всички весели празници и се надявам догодина всеки да може да си позволи елха", завършва Рамиз, продавач на елхи в града.