Без ясен отговор за "Осемте джуджета" и ролята на Сарафов в случая, не е приемливо той да бъде избран за главен прокурор. Това мнение изрази Йонко Грозев – бивш съдия в Европейския съд по правата на човека, пише Mediapool.
Според него в главния прокурор е концентрирана огромна власт и тя може да бъде контролирана само от власт, която е равна по тежест, изтъкна съдията, визирайки политическия контрол.
Той подчерта, че не може да искаме анонимни хора да контролират такава голяма власт. Според него каналът на политическия контрол трябва да е ясен и да носи отговорност.
"Големият проблем в момента е, че политическото влияние върху прокуратурата е скрито", каза още Грозев.
Според него въпросът е да имаме достатъчно гаранции за това, че съдебната система работи по правила, които са общоприложими, еднакви във всички случаи и че следва логиката на правото, а не конюнктурни политически интереси.
По думите на Грозев няма как спорове на политическия терен да нямат отражение в съдебни спорове. Грозев смята, че това, как ще бъдат решени тези спорове, ще има отражение върху политическия живот.
Според него в тази връзка има много въпроси, които се задават основателно, а съдебната система не винаги отговаря адекватно и точно на питанията на обществото.
По думите му големият проблем не е толкова в съда, а в прокуратурата.
"Там имаме принципен проблем, в който това взаимоотношение политика – независимост конституционно е решен зле и ние 25 години, откакто стана ясно, че този проблем съществува и че имаме този дефект, не можем да съберем сили, подкрепа за това да направим една промяна, която да позволи в бъдеще нещата да започнат да се случват по-добре", заяви той.
Съдията смята, че с шестата поправка нещата са се усложнили още повече.
"Решението на КС за мен е трудно обяснимо. Защо това главният прокурор да има 7 или 5 години мандат е въпрос на форма на държавно управление – за мен няма разумен отговор. За съжаление, и това, и идеята на конституционната промяна малко да отвори нещата към увеличаване на обществения контрол в управлението на прокуратурата беше спряна, което е още по-сериозен проблем, а именно това е необходимо, за да решим дългосрочно проблема с управлението на прокуратурата", коментира Грозев.
Според него проблемът няма правен характер, а управленски. Той смята, че трябва да има механизми, чрез които могат да бъдат контролирани или спирани хората с лоши мотиви, попаднали във властта. Такъв механизъм по думите му липсва в България.
"Толкова сме се фиксирали върху това да постигнем прокуратура, която е вън от политическия живот, че отказваме да видим базисните, основните, очевидните неща. Няма как да бъде вън. Политическият контрол е основен елемент за това как тя се държи", каза още Грозев.
Според него България е в много крайния вариант на автономност на прокуратурата и това трябва да се промени. По думите му това се променя като се увеличат правомощията за контрол на парламента и изпълнителната власт.
Йонко Грозев е категоричен, че трябва да намерим вариант, в който да се подобри балансът между обществен контрол и независимост на прокуратурата. Според него в момента той е много изкривен и дава лоши резултати.
Ключът според съдията е във взаимния контрол между институциите и това как и кой реагира, когато конкретните му отговорности са засегнати, коментира съдия Грозев.