Понеделник, 23 Дек 2024
           
Коментари

Филтърните кани за питейна вода са масова заблуда

   
Филтърните кани за питейна вода са масова заблуда

Чешмяната вода в България като цяло е с добро качество и годна за ежедневна консумация. Разбира се, има и изключения - в много от малките населени места тя не се пречиства, а се разчита единствено на добавянето на хлорни препарати за дезинфекция. В някои райони водата за пиене се замътва и силно влошава качеството си след валежи.

Но дори и в населените места с добро качество на питейната вода, като цяло сред хората цари недоверие, което ги подтиква да търсят алтернативи. Такива са каните за филтриране на чешмяна вода или пък бутилираната вода.

Тези алтернативи обаче имат висока цена. Например, ако 10 литра чешмяна студена вода излизат в София 0.035 лв., същото количество, пречистено в кана за филтриране, на която всеки месец трябва да сменяш филтъра, струва около 1 лев, показват изчисления на организацията "Активни потребители". Бутилираната вода пък е още по-скъпа - 10 литра струват 2-3 лева.

Проблем се оказва, не само по-високата цена. Проучване на "Активни потребители" показва, че в много случаи рекламираното пречистване на чешмяната вода от всички замърсители с помощта на филтърните кани, се оказва невярно. 

За изследването "Активни потребители" са подбрали най-разпространените в търговската мрежа кани. Всъщност изследвани са филтрите, защото те вършат истинската работа. През тях са прекарани разтвори с предварително известни концентрации на замърсителите, а след това е проверявано какъв процент от тях е задържан, т.е. степента на пречистване.

За изследването са подбрани три вида замърсители – нитрати, активен хлор и желязо. Първите два са най-масово разпространените проблеми с безопасността на питейната вода в България, а желязото е индикатор за пречистването на тежките метали понеже методите за улавяне са еднакви с тези на олово, манган и други катиони. 

 

Какво показват резултатите?

 

Хлор

Той попада в питейните води вследствие на третиране с цел дезинфекция, т.е. премахване на микроорганизмите. За съжаление, в България ВиК дружествата понякога предозират хлора и неговото остатъчно количество може неколкократно да надхвърля разрешения лимит, което е опасно за здравето. Обичайно хлорът се премахва от водата чрез филтриране през активен въглен, а такъв съдържат всички изпитвани от "Активни потребители" марки.

Резултатите в таблицата показват, че 8 от 10 търговски продукта премахват над 80% от количеството на добавения в тестовия разтвор хлор. Единствено при кани Hygea Energy и Laica този показател е незадоволителен. Като цяло, по отношение на пречистване на водите от хлор филтрите отговарят на заявените претенции.

 

Нитрати

Нитратите са стандартен замърсител на питейните води у нас. Най-често те се откриват в земеделските райони. Попадането на нитрати в питейната води обикновено има сезонен характер и съвпада с активното отглеждане на растенията. Пречистването им е сравнително трудно, защото спрямо тях активният въглен е слабо ефективен.

Както се вижда от таблицата, нито една изпитвана марка филтри не отстранява в достатъчно голяма степен нитратите. При три кани, маркирани с червен цвят, на практика няма никакъв процес на пречистване. Ако живеете в земеделски район, където съдържанието на нитрати е значително, каните не са вашето решение на проблема, посочват от "Активни потребители".

 

Желязо

Източник на замърсяване понякога са металните тръби в старите мрежи, но често причината е напълно естествена – почвените водоносни слоеве. В България има много водоизточници, чиито води имат високи нива на желязо и други тежки метали като манган, хром, кадмий, арсен и понякога уран. Премахването им изисква прилагане на по-скъпи технологии, като йонообменни смоли. Пречиствателните станции не могат ефективно да отстраняват тежките метали и затова в България има региони с влошена безопасност на питейната вода.

От изследването се вижда, че максималната степен на пречистване на желязото с кани е 36,5%, което е твърде малко за практическо приложение. При половината от тестваните филтри, се отстранява под 15% от метала, т.е. нищо. Ние не бихме препоръчали нито една търговска марка кани с филтър за пречистване на метали от питейната вода, посочват от "Активни потребители".

 

Изводи и препоръки

- Ако основният проблем с качеството на водата във вашия град е прехлорирането 80% от наличните в търговската мрежа кани с филтър ще решат този проблем;

- Когато замърсителите са тежки метали или нитрати, не бива да разчитате на каните с филтри. Те не пречистват ефективно тези вещества от водите;

- Преди да изберете кана с филтър за домашно приложение трябва да знаете какво искате да отстраните от питейната вода. Такава информация би трябвало да се предоставя от местните ВиК дружества. За съжаление, те или не публикуват проблемите, или на техните сведения не може да се вярва. Ако става въпрос за прехлориране, онлайн се продават достатъчно надеждни тестове за определяне на хлор за цена под 100 лева и всеки може да се снабди с тях.

- По отношение на другите замърсители нито една от изследваните филтърни кани не е способна да пречисти нитрати или тежки метали.

От "Активни потребители" обръщат внимание на ВиК дружествата по отношение на прехлорирането. То може да бъде по-опасно, отколкото микроорганизмите във водата. Ако водоизточниците са силно замърсени, има други методи за дезинфекция, които не са опасни за потребителите. При инцидентни прехлорирания, например след наводнения или силни дъждове, ВиК дружествата трябва да предупреждават, че водата в момента е негодна за пиене. В малки селища с постоянни микробиологични замърсявания е по-добре да се предизвестява населението да преварява питейната вода, отколкото тя да се прехлорира и така системно да се тровят хората.