Петък, 24 Яну 2025
           
Новини

Фериботът Русе-Гюргево и Дунав мост 3 стават военни коридори на НАТО

   
Фериботът Русе-Гюргево и Дунав мост 3 стават военни коридори на НАТО

НАТО и Европейският съюз ще включат ферибота Русе-Гюргево към военния Шенген и ще изградят Дунав мост 3 край Русе като част от бърз военен коридор от Гърция през България до Румъния. Това се разбира от отговор на служебния министър Атанас Запрянов на депутатски въпрос. И двете съоръжения ще имат и паралелно гражданско използване.

Иначе фериботната линия и бъдещият трети мост на Дунав ще са част от военната инфраструктура на военния коридор "Юг-Север", посочва Запрянов.  Министърът припомня, че България се е ангажирала през международните формати за приоритетното изграждане на обекти от трасето на "Юг-Север", както и за включването им в проекти с европейско финансиране през следващия програмен период.

Военната мобилност е водеща инициатива на сътрудничеството между ЕС и НАТО, пише Запрянов и добавя, че целта е бързо и ефективно придвижване на военни контингенти и оборудване при рутинни дейности и по време на конфликти. Изрично е натъртено, че по тези коридори може да се окаже бърза подкрепа на България с военни сили и средства от НАТО и ЕС  при военно нападение.

Фериботната връзка Русе-Гюргево е стратегически важна както за НАТО, така и за ЕС и е станала стратегически важна по направленията, свързващи Гърция и Турция с България и Румъния, посочва военният министър. Тази връзка е и основна алтернатива на бъдещия трети мост на Дунав, който ще се изгради при Русе.

"Значението на тези коридори за сигурността на страната ни е ключово, особено на фона на настоящата геополитическа ситуация", отбелязват военните. През юли тази година служебният военен министър посочи, че европейското финансиране на проекти за транспортна инфраструктура с двойно предназначение е 1,69 млрд. евро.

Финансирането от ЕК е до 50%, а за държавите по кохезионната политика на ЕС може да достигне до 85%. От 2004 г. България има специален Закон за пребиваването и преминаването на съюзни и чужди военни. 

Сега Запрянов обяснява и че е повдигал въпроса за тези коридори както на заседание на Европейския съвет на министрите на отбраната, така и по време на среща на Б9. Този формат, който е известен и като Букурещката деветка, е регионалният формат за консултации и диалог по въпроси на сигурността. Във формата участват страните членки на НАТО България, Естония, Латвия, Литва, Румъния, Словакия, Унгария, Чехия и Полша. На практика това е Източният фланг на НАТО.

 

"СЕГА" ПРИПОМНЯ:

Още през юли т.г. стана ясно, че започва изграждането на много бърз военен коридор между България, Гърция и Румъния, който ще включва като опорни точки Александруполис, Варна и Констанца. Предвидено бе при нужда по него да може да се придвижва скоростно много бойна техника и личен състав. 

Тогава новината дойде от кулоарите на срещата на върха на НАТО във Вашингтон, където трите страни подписаха намерение за създаване на хармонизиран коридор за военна мобилност. За него първо съобщи гръцкият военен министър Никос Дендиас в "Туитър".

"Заедно с моите български и румънски колеги Атанас Запрянов и Ангел Тилвар подписахме писмо за намерение днес в кулоарите на срещата на върха на НАТО във Вашингтон за създаване на хармонизиран коридор за военна мобилност. По мое предложение през есента ще имаме тристранна среща в Александруполис, за да обсъдим изпълнението на предвидените действия", обяви Дендиас, като съобщението му бе придружено от няколко снимки.

Според атинския в. "Катимерини" коридорът е предназначен да свърже главните стратегически градове за НАТО по източния му фланг - гръцките Солун и Александруполис с българския Варна и румънския Констанца. Именно край Констанца вече е в ход разширяване на военната база, която скоро трябва да се превърне в най-голямата такава на НАТО в Европа.

По-късно стана ясно, че България ще участва в изграждането не на един, а на два хармонизирани коридора за военна мобилност, което допълнително ще улесни по-бързото придвижване в рамките на НАТО по направлението юг-север. Това заяви министър-председателят Димитър Главчев пред медии във Вашингтон, където участва в срещата на върха на Алианса.

Подписаните писма за намерение предвиждаха изграждането на хармонизирани коридори за военна мобилност между Италия, Албания, Северна Македония и България в рамките на Паневропейски транспортен коридор №8, както и между Гърция, България и Румъния. Те ще способстват за повишаване на потенциала на НАТО за възпиране и отбрана, сътрудничеството между страните в областта на военната мобилност, укрепване на транспортната свързаност между тях като основен фактор за стимулиране на икономическото развитие на региона, както и за задълбочаване на сътрудничеството между НАТО и ЕС. Премиерът Главчев посочи, че има изявено желание от страна и на Турция да се включи, но механизмът следва да е по-различен, защото се използват и европейски средства за коридорите, а Турция не е член на ЕС. 

segabg.com


Анкета

Какво мислите за новия кабинет Желязков?


Резултати