"Подкрепата на София за Киев, която е противоречива, е деликатен политически въпрос за страна членка на ЕС, която има история на тесни връзки с Русия“, се посочва в статията
Премиерът на България Димитър Главчев временно отказа да подпише споразумение за сигурност с Украйна, което създава риск за преговорите за формиране на правителство. Това пише Bloomberg.
Изданието припомня, че ръководителят на българското правителство е заявил, че му е необходимо съгласието на парламента за ратифициране на споразумението, като е отложил церемонията по подписването с президента на Украйна Володимир Зеленски. Тя е трябвало да се състои по време на срещата на лидерите на Европейския съюз в Брюксел в четвъртък. Документът предвижда, наред с други неща, помощ в сферата на сигурността и обучение за Украйна в нейната борба срещу руската инвазия.
„Отказът на Главчев от подписването на споразумението е последната глава от настоящата политическа криза в България. През последните четири години в страната са проведени седем избора с неубедителни резултати, а правителствата са били краткотрайни. Подкрепата на София за Киев, която е противоречива, е деликатен политически въпрос за страна членка на ЕС, която има история на тесни връзки с Русия“, се посочва в статията.
Според Главчев, 10-годишният срок на действие на споразумението буди притеснения. Въпреки това той е подчертал, че ЕС трябва „да демонстрира единство“ с Украйна и че помощта за Киев трябва да се предоставя възможно най-дълго, докато не бъде постигнат „устойчив и справедлив мир“.
Междувременно...
Медиите отбелязват, че бившият премиер на България Бойко Борисов, чиято партия спечели изборите през октомври, в момента води преговори с по-малки партии, включително проруските социалисти, за създаване на стабилна коалиция. Социалистите и националистическите партии обаче са изразили несъгласие с приемането на споразумението за сигурност.
Отношенията между България и Украйна
През юли УНИАН съобщи, че България е открила „излишни“ боеприпаси за Украйна. Установено е, че те са в повече и ненужни за българската армия.
По-рано стана известно, че България за първи път е предоставила военна помощ на Украйна открито, а не в режим „секретно“. В пакета военна помощ са включени 100 единици бронирана техника, основно БТР-и.