На последното си заседание за 2024 г. Столичният общински съвет (СОС) прие новата план-сметка с 31 гласа. Планът, който се разглежда като основен инструмент за управление на ресурсите за почистване и облагородяване на столицата, предвижда се бюджет от 302 192 935 лв. за 2025 г.
Приемането на новата план-сметка за 2024 г. стана повод за продължителни дискусии в общинския съвет. Общинският съветник Ваня Тагарева, ГЕРБ-СДС, изрази категорично несъгласие с предложената план-сметка, като я определи като "съставена изцяло на база фалшиви данни". Според Тагарева липсата на прозрачност и реални разчети е сериозен проблем, който поставя под въпрос възможността за изпълнение на финансовите цели за следващата година.
В защита на сметките обаче се включи зам.-кметът по финансите Иван Василев, който подчерта, че предприятията под ръководството на кмета Васил Терзиев бележат значителен ръст на печалбите, което според него доказва, че управленският екип работи ефективно и постигнатите резултати са налице. "Данните показват, че сме на правилния път", уверен е Василев.
В критиките се включи и Иван Таков, МК-БСП за България, който също постави под въпрос ефективността на разходването на средствата. Той попита как ще бъде разпределен преходният остатък от миналогодишната план-сметка и изрази съмнения относно неговото целево използване.
Въпреки това план-сметката беше приета с мнозинство, но съмненията и критиките около нея остават.
Столичната община ще инвестира 1,5 млн. лв. в система за мониторинг и управление на сметосъбиращата техника. Камионите ще бъдат оборудвани с бордови компютри, сензори за измерване на теглото на отпадъците, GPS устройства и системи за разпознаване на контейнери. Това ще позволи по-ефективно управление на маршрутите и предотвратяване на нерегламентирано вдигане на контейнери.
С 50% повече средства ще бъдат насочени към биологичното почистване на зелените площи, като общият бюджет за тази дейност достига 24 млн. лв. През 2025 г. ще бъдат добавени 3163,5 дка нови площи за интензивно поддържане, включително дворовете на 459 общински училища, детски градини и социални домове. Големи гробищни паркове, като Централните Софийски гробища и Бакърена фабрика, също ще бъдат включени в обхвата на поддръжка, след като някои терени не са били почиствани над 16 години.
За поддръжка на междублоковите пространства, районните градинки и алеи в план-сметката са предвидени 20 млн. лв. С това ще се осигури редовно косене, резитба на храсти, раздробяване на клони и почистване на детски площадки. Дейностите остават децентрализирани, а честотата на поддръжка ще бъде увеличена.
Планът предвижда измиване на 155 037 дка улици с автоцистерна с маркуч 8 пъти годишно, както и механизирано метене на 392 973 дка улични платна и площади. От март до ноември ще се осъществяват средно 22 машинни почиствания месечно, с цел подобряване на чистотата на въздуха.
Изпълнението на план-сметката за 2024 г. ще бъде отчетено през февруари, вместо в края на септември, за да се осигури по-пълна и прозрачна картина за разходването на средствата. Това е част от новия модел за разработване на план-сметки, който Столичната община прилага, въпреки че той все още не е задължителен.
С новата план-сметка Столична община цели да постигне по-високо качество на услугите и по-чиста градска среда, като увеличава инвестициите и модернизира подходите за управление.