Вторник, 21 Яну 2025
           
Коментари

МОСВ: Няма сериозен риск за българския бряг от петролния разлив край Керченския проток

   
МОСВ: Няма сериозен риск за българския бряг от петролния разлив край Керченския проток

Няма риск значимо петролно замърсяване да достигне западната част на Черно море и да застраши българските териториални води и българското крайбрежие след петролния разлив край Керченския проток. Това съобщават от пресцентъра на Министерството на околната среда и водите (МОСВ). Очаква се част от петролното замърсяване, което достигне вътрешността на Черно море, да остане в циркулационни вихри.

Екоминистерството следи ситуацията с разлива след разцепването на руски танкер в неделя. Ресорният министър Петър Димитров е в контакт с колегите си от Румъния и Украйна. Поискана е и информация от Турция и Грузия.

От МОСВ представят и подробности за инцидента в Керченския проток. Силна морска буря вчера е довела до катастрофа на два руски танкера, единият от които е потънал. До момента Русия не е съобщила какво количество петролни продукти е попаднало в морето, но предвид вместимостта на танкерите се предполага, че става дума за няколко хиляди тона. От екоминистерството отбелязват, че в подобен случай през ноември 2007 г. в пролива потъват няколко танкера и веднага след инцидента в морето изтичат 1300 тона нефт, а общо - над 8000 тона.

От МОСВ посочват т началото на войната в Украйна и след разрушаването на язовира на ВЕЦ "Каховка" Басейнова дирекция "Черноморски район" извършва регулярен мониторинг на морските води, като се следи включително съдържание на нефт и нефтопродукти. При необходимост ще бъде извършено и извънредно изследване.

Експерти от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) следят постъпващата информация, включително от сателитни изображения. Те са в готовност за използване на компютърни числени модели за прогнозиране на разпространение на петролни разливи.

Прогнозата за вятъра над Черно море през следващите четири дни на експерта по хидродинамика от БАН доц. Николай Вълчев е за силни ветрове от западната четвърт с пориви около 25 м/с. Това ще създаде условия за формиране на локална циркулация - антициклонален вихър. Той ще задържи потока от замърсители от Керченския проток в сравнително тясна акватория в северозападната част на басейна. Тази ситуация ще създаде условия за забавено проникване и евентуално разпространение на замърсените води към акваторията на Украйна.

Изготвят се и по-конкретни прогнози. По тях работят учени от няколко институции. Анимирани карти с първоначални прогнози на Черноморския център за мониторинг и прогнози са публикувани на сайта на МОСВ.

От екоминистерството уверяват, че ще оповестяват публично всяка новопосъпила информация за ситуацията.