Производителят на цимент и строителни материали ТИТАН Златна Панега е първата компания в сектора у нас, която може да се похвали със собствена соларна инсталация. Съоръжението е с капацитет 5 MWp и е успешно въведено в експлоатация през лятото на тази година.
Инвестицията от почти €4 милиона ще носи дългосрочни ползи за дейността на завода, като ще покрива между 10 и 15% от нуждите му, а реализацията му ще доведе до намаляването на непреките емисии въглероден диоксид с около 3000 тона на годишна база.
Това стана ясно от десетия юбилеен Интегриран годишен доклад на компанията, обхващащ предходната 2023 година.
"Преди да премина към фактите и цифрите, искам да дам отговор на два въпроса", заяви генералният директор на ТИТАН Златна Панега Адамантиос Францис и допълни. "Отговорът им ще осигури необходимия контекст на данните, които следват.
Важно е да се разбере защо си даваме труд да изготвяме подобен доклад година след година. Както виждате, положени са много усилия, поради което и публикуването му се случва чак сега. Вторият важен елемент е какво означава за нас като дружество корпоративната социална отговорност."
Той подчерта значимостта на успешно реализирания фотоволтаичен проект на територията на фабриката и разкри, че в по-нататъшните планове на компанията е изграждането на още 15 MW.
Францис посочи още, че 2023-та е била важна откъм реализиране на ключови стъпки в екологично отношение, а ТИТАН Златна панега е отделила почти €6 милиона за инициативи в тази посока.
Важен елемент от политиката на дружеството е и оползотворяването на отпадъците от дейността по производството на цимент и бетон, като за предходната година обемът е 110 000 тона.
Директните нетни емисии на СО2 от дейността за 2023 г. са намалели с 3% на годишна база. Успоредно, делът на алтернативните горива в горивния микс достигна 48,2%, което е 4% увеличение спрямо предходната година.
Компанията още веднъж потвърди ангажимента си до 2050 г. да предлага бетон с нулеви въглеродни емисии, както и да въведе мерки в унисон със задържането на глобалното затопляне до 1,5°C в сравнение с прединдустриалните нива.
В дългосрочен план Групата, част от която е и българското дружество, си поставя цел за намаляване на потреблението на енергия с 58,1% спрямо нивата през 2020 г. както и намаляване на преките нетни специфични емисии на CO2 до 500 килограма CO2/тон циментов продукт.