Събота, 11 Яну 2025
           
Развлечения

Щъркел за щастие – как една добра идея обедини еколозите, бизнеса и гражданите

   


„В населените места щъркелите са като домашни любимци. Хората ги приемат като деца.“

В българската традиция и светоусещане щъркелите имат специално място. Когато се върнат в гнездата си, знаем, че е дошла пролетта. Когато си отиват наесен, тъгуваме. Когато видим щъркел в полет, казваме, че е на щастие. 

Но полетът им не винаги е безопасен. Понякога не се връщат в гнездата си. И не само щъркелите. Една от опасностите, които птиците срещат, са електропроводите. Сблъсъкът с тях е фатален. Риск, който може да бъде предотвратен или поне намален. И това се случва у нас и в Европа при наличие на обществена отговорност и воля. Показателни са резултатите от проекта „Живот за птиците“, по който в продължение на 7 години работиха  ЕРМ Запад и Българското дружество за защита на птиците, с подкрепата на европейската програма LIFE. Интересът е общ – повече спасени птици, по-малко щети за бизнеса.  

„Малко хора си дават сметка, че едно примигване на електричеството у дома може да означава смърт на птица“, споделя Мария Георгиева, ръководител на проекта. 

В някои случаи се стига до сериозни аварии. 

„От имиджова гледна точка ни беше много трудно да обясняваме, че много от авариите са предизвикани от птиците“, пояснява директорът на дружеството  Виктор Станчев. 

Решението – обезопасяване на стълбовете чрез поставяне на изолация, монтиране на светлоотразители по електропроводите, поставяне на платформи, върху които птиците да могат безопасно да свиват гнезда. 

В началния етап от работата се включват много доброволци на БДЗП, които обхождат електропроводите и издирват мъртви птици, за да се установи къде са критичните места. Обхванати са 19 защитени зони от НАТУРА 2000 в Западна България.

Хората от населените места, където се работи по проекта, също се чувстват ангажирани.   

 „В населените места щъркелите са като домашни любимци. Хората ги приемат като деца.“ – казва Виктор Станчев.  

Служителите на дружеството обезопасяват рискови гнезда на белия щъркел, досега са монтирани 940 гнездови платформи.

Местните хора често им се обаждат,  за да търсят помощ за паднали малки щъркелчета. Или когато млади двойки щъркели се опитват да свиват гнезда, но срещат проблеми.  

Самите служители на ЕРМ Запад вече се чувстват съпричастни и сами се оглеждат за застрашени гнезда. 

Работи се и с деца, които се обучават в опазване на биологичното разнообразие.  

Участниците в проекта казват, че за тях това са седем много емоционални години.  Започната работа ще продължи  и след официалното му приключване, защото ползите са видими. Като пример – в Плевенска област аварийните ситуации вече са с 45% по-малко.