Миньорски синдикати към КНСБ и КТ "Подкрепа" организираха протест пред Министерския съвет. Причината за демонстрацията е планираното въвеждане на нов данък върху добива на природни ресурси. Протестът започна малко преди заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, на което се обсъжда проектобюджетът за 2025 година.
Протестиращите издигнаха плакати с надписи като: "Да градим мостове, а не бариери за единна общност", "Устойчиво развитие - за качествен живот" и "Няма работодател = няма работа = няма бъдеще". На протеста присъстват над 1000 работници от минния бранш, а протеста преминава под засилено полицейско присъствие.
"Протестът днес е на работещите в минния бранш, защото на тристранния съвет ще се разглежда предложението на служебния кабинет за въвеждане на допълнителен данък. Това е несправедливо, тъй като всички предприятия вече плащат концесионна такса. Ако този данък бъде въведен, той ще ликвидира цялата минна промишленост. Ние сме тук, за да защитим работните си места и труда си," заяви Валентин Вълчев, председател на миньорската федерация на КНСБ. Той уточни, че от снощи много от предприятията в бранша са спрели работа и протестите ще продължат, докато проблемът не бъде разрешен. "Не можем да допуснем 18 000 пряко заети в миннодобивния сектор да останат без препитание", добави той.
Председателят на управителния съвет на Минната камара Николай Вълканов също изрази остра позиция срещу предлагания данък. "Протестираме против този допълнителен данък, който правителството иска да наложи без каквито и да е консултации с бизнеса. Негативният ефект от подобно решение не е отчетен. Настояваме за диалог и за равнопоставеност с бизнеса от съседните страни и ЕС по отношение на концесионните такси. Ако не бъдем чути, протестите ще продължат", заяви той.
Според протестиращите въвеждането на 15% допълнителен данък ще доведе до намаляване на инвестициите, ще спре устойчивото развитие и ще причини загуба на работни места. Те категорично се противопоставят на едностранното решение на кабинета.