Събота, 11 Яну 2025
           
Коментари

Общинските предприятия на подчинение на кмета подобряват състояние си, за разлика от дружествата под контрола на СОС, които са в разпад

   


Зам.-кметът Надежда Бобчева, директорът на завода за отпадъци Николай Савов и общински съветници от ПП-ДБ-СС цитираха факти за опровержение на необосновани атаки

Напредъкът, който отчитат управляваните от Столична община предприятия на фона на продължаващия разпад на подчинените на икономическото мнозинство в Столичния общински съвет дружества - това беше тема на медиен брифинг на “Московска” 33, който се проведе на 10 декември 2023 г., с участието на зам.-кметът Надежда Бобчева, директорът на ОП „Столично предприятие за третиране на отпадъци“ (СПТО) Николай Савов, както и общинските съветници Симеон Ставрев, Бонка Василева и Емилия Ангелова от ПП-ДБ-СС. Повод за брифинга бяха атаките срещу директора на завода за третиране на отпадъци от общиснки съветници от ГЕРБ и БСП.

Надежда Бобчева подчерта, че основният приоритет на екипа на Васил Терзиев е решаването на заварените проблеми в общинските предприятия, които имат директен ефект върху качеството на живота на столичани и опазването на околната среда, а не “политиканстване на дребно, на което се налага да отговаряме сега”. Тя заяви, че през последната година екипът е работил усилено и ефективно, но политическите опоненти, чиито корупционни схеми са били разкрити, са преминали границите на добрия тон, което налага за пореден път да се припомнят фактите и да се опровергаят неоснователните обвинения.

Бобчева цитира резултатите от техническото обследване на състоянието на завода, направено още в първите седмици от мандата на Терзиев, които показват значителни нарушения. Припомняме, че изнесените резултати от доклада показа, че при предишното управление на завода огромно количество резервни части са закупени на три пъти по-висока цена от пазарната стойност, а складовите наличности са минимални. Освен това, над 90% от машините са в отчайваща нужда от ремонт, което създаде.

Разкритите от директора Савов схеми на предишното ръководство и спирането на финансовите потоци към частни интереси именно бяха посочени като причини директорът сега да бъде неудобен за икономическото мнозинство, сформирано около предишните управляващи от ГЕРБ. Бобчева подчерта, че подобни атаки са насочени към дискредитиране на усилията за прозрачност и ефективност в управлението на отпадъците.

Николай Савов представи реализираните приходи от износ на рециклируеми материали, които са значително увеличени през 2024 г.

2021 2022 2023 2024
706 527 лева 767 895 лева 496 777 лева 1 464 000 лева
/увеличение с близо 1 млн. лв. от 2024 г./

Симеон Ставрев акцентира върху важността на прозрачността и публичността в управлението на СПТО. Той сравни ситуацията със състоянието на други дружества, контролирани от икономическото мнозинство в СОС, където липсват прозрачност и отчетност. Той цитира конкретно общинското дружество "Автотранспорт", което има лиценз да купува газ, но плаща над 2 млн. на комисионер да купува от негово име.

Той направи сравнение с управляваното от Савово СПТО, където е “спряно кранчето” на комисионерите, за сметка на икономии за столичани. “За последните 3 години СПТО е платило 13 млн. за сепариране на отпадъци - на комисионер. Савов нае директно работниците и за миналата година сме платили 1,2 млн, вместо 4 млн.

Такава икономия може да се направи и в Автотранспорта, ако той се управлява професионално и без корупционни схеми, каквито битуват във всички дружества, чрез които икономическото мнозинство във СОС си осигурява хранилка за свои фирми, на гърба на софиянци,” заяви Ставрев. Той подчерта още, че новият подход за пълна прозрачност на СПТО позволява на неправителствени организации и обществеността да наблюдават процесите, което е ключово за борбата с корупцията и нередностите.

Бонка Василева и Емилия Ангелова критикуваха порочното управление на "Топлофикация-София", което е доведе до това 100 хил. души да останат без парно миналата седмица, а цяла София продължава да е застрашена да остане без топла вода. Те подчертаха, че дружествата под контрола на икономическото мнозинство в СОС са в лошо състояние и продължават да губят средства и непрекъснато да се нуждаят от “спасяване” с парите от данъците на софиянци, докато СПТО показва положителни резултати, въпреки заварените проблеми.

Брифингът завърши с призив за повече прозрачност и отчетност в работата на столичните предприятия, като примерът на СПТО бе представен като модел за ефективно управление.