Четвъртък, 12 Дек 2024
           
Свят

ЕК обмисля акциз за електронните цигари и вейпове

   

  pixabay

Шестнадесет страни от ЕС, в това число и България поискаха от Европейската комисия да предложи през идните месеци нов закон на ЕС за данъчното облагане на тютюна, който да включва нови продукти като електронни цигари - вейпове - които досега не са попадали под съществуващото законодателство, пише OFFNews.

Инициативата, ръководена от Нидерландия, е подкрепяна и от България, Хърватия, Чехия, Дания, Естония, Финландия, Франция, Германия, Латвия, Словакия, Испания, Белгия, Ирландия, Словения и Португалия.

В съвместно писмо до ЕК финансовите министри на шестнадесетте страни заявяват, че е необходима актуализация на директива на ЕС за данъчното облагане на тютюна от 2011 г., тъй като, при липсата на европейски разпоредби относно цигарите, сега всяка страна прилага различни правила и нива на акцизи, изкривявайки единния пазар на блока.

Въз основа на настоящата директива повечето от тези продукти не могат да се облагат с данъци като традиционните тютюневи изделия. Разпоредбите на настоящата директива са недостатъчни или твърде тесни, за да отговорят на предизвикателствата, пред които са изправени администрациите на страните членки, като се имат предвид непрекъснато развиващите се предложения на тютюневата промишленост, се посочва в писмото до ЕК, до което Ройтерс е получила достъп.

"Поради недостатъци в законодателството на ЕС, държавите членки са предприели подходящи действия на национално ниво. Това доведе до фрагментация, неравнопоставени условия и в крайна сметка - до изкривяване на нашия вътрешен пазар", пише още в писмото.

Актуализацията на закона на ЕС за данъчното облагане на тютюна трябваше да бъде внесен още в края на 2022 г., но беше отложен и правителствата на членките на ЕС искат новия състав на ЕК, който встъпи в длъжност на 1 декември, да се заеме спешно с въпроса.

Досега ЕК е определила регулаторни стандарти за електронните цигари, включително ограничения за съдържанието на никотин и етикети, обясняващи, че не трябва да бъдат използвани от непушачи. Производителите трябва да се регистрират в съответната страна, преди да продават продуктите.

Правилата обаче са различни за всяка страна. Във Франция, например, лица под 18-годишна възраст не могат да купуват вейпове и използването им е забранено на определени обществени места, включително в университети и обществения транспорт.

Италия премахна забраната за използване на електронни цигари на обществени места през 2013 г. Употребата им в училища или в близост до тях остава забранена. Вейповете за еднократна употреба привлякоха особено внимание от страна на законодателите в някои страни от ЕС поради опасения за околната среда и здравето на потребителите. Франция дори реши да ги забрани изцяло.

В Германия Бундесратът, горната камара на германския парламент, призова правителството да настоява за подобна забрана на вейпове за еднократна употреба в целия ЕС.