Вече е ясно - по 100 лева допълнително ще получат всички пенсионери, които взимат пенсии и добавки до линията на бедност (до 526 лева). Това са около 340 000 души. Сумата ще се получи с допълнителен превод на 19 декември, преди коледните и новогодишните празници, това съобщи министърът на труда и социалната политика Ивайло Иванов след обсъждане в Националния осигурителен институт (НОИ). Днес започна и редовното изплащане на пенсиите.
Ще бъде внесен проект на постановление на правителството, което да бъде гласувано в сряда, каза Иванов относно коледната добавка. Още преди седмица служебният финансов министър Людмила Петкова обяви пред медиите в Министерския съвет за намерението да се отпусне коледна добавка в размер на 100 лв. на най-нуждаещите се пенсионери.
„Критерият, който ние сме избрали, е на най-бедните и най-нуждаещите се да бъде предоставена сумата, това са възможностите“, коментира социалният министър.
На въпрос дали ще има критерий за това пенсионерите да нямат допълнителни доходи, например от наем, Иванов уточни: „Не, няма такова нещо в постановлението и в предложението“. И отново уточни, че единственият критерий е сумата, която получават от пенсии и добавки да не надвишава 526 лв.
Относно актуализацията не пенсиите през юли 2025 г. по т.нар. "швейцарско правило", министърът каза, че в проекта за бюджет на държавното обществено осигуряване (ДОО) е заложено тя да бъде между 8% и 9%.
Министърът коментира и други теми от социалната и финансова сфера. Той заяви, че подкрепя ръста на максималния осигурителен доход. „Минималната работна заплата беше повишена с близо 15%, средният осигурителен доход се равнява близо 13,3%, нормално е и максималният осигурителен доход да бъде завишен с 10%“, посочи Иванов.
„Когато увеличаваш осигуровките, повечето фирми считат, че това са скрити данъци или данъци, които допълнително утежняват цената на произведената от тях продукция и прави нашата икономика неконкурентноспособна“, каза той в отговор на въпрос за отказа от увеличение на вноската за пенсия.
Министърът съобщи, че е заложено помощта за майчинство през втората година да се спре, ако родителят има втори трудов договор. По думите му причината за тази идея се дължи на дългият период на майчинство в нашата страна. Според министъра също така двегодишното майчинство цели майките да полагат грижа за децата си в семейна среда. Той информира, че е установена практика и майки, и бащи да работят на втори трудов договор, докато се получава майчинство през втората година. Относно замразяването на сумата на 780 лв. през втората година майчинство, Иванов каза, че целта е майките да се върнат по-бързо на пазара на труда. Той спомена липсата на кадри за бизнеса и добави, че майките и хората с увреждания са потенциал.
Социалният министър заяви, че служебното правителство ще приеме проектобюджет за догодина и ще го внесе в Народното събрание. Той смята, че е възможно неговото приемане до Нова година.
„Всичко, което е необходимо, ще бъде направено. Това, което се очаква да получим като средства към ДОО, е 11 милиарда лева. Приходите ще бъдат повишени с близо три милиарда и 380 милиона лева, без да променяме осигурителната вноска. Разходите ще нараснат с три милиарда и 64 милиона лева, което запазва и стабилността на пенсионната система“, коментира министърът. По думите около 39% от разходите на ДОО ще се покриват от държавния бюджет, досега е било 45%.