Четвъртък, 12 Дек 2024
           
Бизнес

Защо ФБР съветва да не пишете SMS-и?

   


Един от най-необичайните призиви в своята история отправиха американските служби за сигурност. Дългогодишните борци срещу всякакво криптиране на онлайн комуникацията сега я препоръчаха на потребителите, след като стана ясно, че хакерска група с вероятен произход Китай е компрометирала системите на няколко телекома в страната.

Щетите от действията на киберпрестъпниците, известни като Salt Typhoon, все още не могат да бъдат оценени. Те са достигнали до метаданните на неизвестен, но голям брой американци - кога и с кого са водили телефонна и текстова комуникация. Има и жертви, чиито записи на обаждания и текстови съобщения са били откраднати, посочва АП.

Според властите целта е била информация, свързана с разследвания и съдебни процедури, свързани с работата на агенциите за сигурност в САЩ.

Ръководителят на агенцията за киберсигурност на страната Джеф Грийн и високопоставен служител на ФБР стигнаха дотам да призоват американците следното: "Използвайте криптирани комуникации там, където това е възможно. Трябва да направим това и трябва в дългосрочен план да преценим как да направим мрежите си по-сигурни".

"Нашето предложение, това което сме казали на нашите хора, не е новост - криптирането е ваш съюзник, без значение дали става дума за текстови съобщения или за гласова комуникация. Даже врагът да я прехване, криптирането ще я направи неразбираема", коментира Грийн, цитиран от Politico.

За масовия потребител основната промяна е свързана с кратките текстови съобщения. SMS стандартът беше надграден с помощта на Google и неговите партньори до съдържащия повече мултимедийни функционалности RCS. Той поддържа криптиране "от край до край"... но все още не и между Android и отскоро поддържащите го iOS устройства.

Apple има за тях сигурният iMessage, така че в момента комуникацията вътре в двете доминиращи мобилни платформи е в безопасност, но при размяна на съобщения между устройства с различна операционна система има риск, пише Forbes.

Имате доста алтернативи:

Signal
WhatsApp
Viber
Даже Facebook Messenger

Всички те не позволяват на компрометирал мрежата хакер лесно да чете и слуша с кого и какво си говорите.

В целия сюжет наистина силно впечатление правят призивите за криптиране на комуникацията, идващи от спецслужбите. Още от началото на новия век по целия свят те се борят с end-to-end защитата на чатове и гласови съобщения с мотива, че така се затруднява разследването на тероризъм, педофилски мрежи и наркотрафик.

Имаше и призиви софтуерните компании да оставят специални "вратички" в приложенията си за целите на правоохранителните органи. В момента вероятно и ФБР, и потребителите са благодарни, че индустрията не възприе тези практики.