Сряда, 04 Дек 2024
           
Свят

Вануату настоява Международният съд да признае вредите от изменението на климата

   


Вануату призова в понеделник върховният съд на ООН да признае вредата, причинена от изменението на климата в своето решение относно правното задължение на страните да се борят с него и да се справят с последствията от техния принос за глобалното затопляне, предава "Ройтерс".

Вануату, една от малките островни държави, която оглави усилията Международният съд да даде т. нар. консултативно мнение, беше първата от повече от 100 държави и международни организации, които дадоха своето мнение по време на двуседмичното производство.

"Ние се намираме на предната линия на криза, която не сме създали, криза, която заплашва самото ни съществуване", каза пред съда Ралф Регенвану, специален пратеник на Вануату за изменението на климата и околната среда, в хода на производството.

Регенвану каза, че има спешна нужда от отговор на изменението на климата, който се корени в международното право, а не в политиката.

"Очакваме от съда да признае, че поведението, което вече е причинило огромна вреда на моя народ и на толкова много други, е незаконно, че трябва да спре и че последствията от него трябва да бъдат коригирани", каза той.

Изслушванията започват седмица след като развиващите се нации осъдиха като крайно неадекватен резултата от срещата на върха COP29, където по-богатите страни се съгласиха да предоставят 300 милиарда долара годишно финансиране до 2035 г., за да помогнат на по-бедните нации да се справят с изменението на климата.

Въпреки че консултативните становища от Международния съд или Международния съд не са обвързващи, те са правно и политически значими. Експерти казват, че евентуалното становище на съда относно изменението на климата вероятно ще бъде цитирано в съдебни дела, водени от изменението на климата в съдилища от Европа до Латинска Америка и извън нея.

Синтия Хуниухи, младежка активистка за климата от Соломоновите острови, каза на съдиите, че бъдещето на младите хора в малките островни държави е несигурно и в момента се определя от шепа страни с емисии на парникови газове, които са причинили изменението на климата.

"Като съдии от Световния съд вие притежавате властта... да ни помогнете да коригираме курса и да възобновим надеждата в способността на човечеството да се справи с най-голямото предизвикателство на нашето време", каза тя, добавяйки, че съставът от 15 съдии може да направи това, като приложи международното право към поведението, което причинява изменение на климата.

Освен малките островни държави и множеството западни и развиващи се страни, съдът ще изслуша и двата най-големи източника на парникови газове в света, Съединените щати и Китай. Групата производители на петрол ОПЕК също ще даде своето мнение.

Изслушванията ще продължат до 13 декември. Становището на съда се очаква да излезе през 2025 г.