Поредна удивителна картина разкрива статистиката на Националната здравноинформационна система - този път на светло излизат мащабите, в които у нас се пият антибиотици. От 1 април 2024 , когато предписанията за антибактериални лекарствени продукти станаха изцяло електронни, са изписани близо 4,5 млн. бели рецепти за антибиотици. От тях почти половината дават възможност за заместване с еквивалентен лекарствен продукт, съобщи "Информационно обслужване" - фирмата, която изгражда и поддържа системата.
Само за последния месец, когато част от областите в България обявиха грипна епидемия, изписаните антибиотични лекарства по електронен път надхвърлиха 630 000, съобщават още от "Информационно обслужване". Най-много бели рецепти са изписани на 27.01.2025 г.- 38 558, което е рекорд от пускането на системата. За сравнение през януари 2024 г. броят на генерираните предписания за антибиотично лечение е едва 189 000, но тогава голяма част от рецептите бяха на хартиен носител.
„Изписването на бели рецепти само по електронен път намали драстично безконтролната употреба на антибиотици, завиши надзора по предписването и отпускането им и редуцира презапасяването с тях“, каза Борис Костадинов, директор „Софтуерна интеграция“ в "Информационно обслужване". По думите му електронизирането на процеса ограничава самолечението, което правят част от пациентите и помага на здравните власти в борбата с антибиотичната резистентност, която е сериозен проблем не само в България, но и по целия свят.
През мобилното приложение eRx са генерирани над 1.323 млн. бели рецепти, а общият брой на медицинските специалисти, които са изписали антибиотици надхвърли 30 000. Анулираните бели рецепти са едва около 2% от общо генерираните през НЗИС, което означава, че медицинските лица се справят успешно с изписването на електронни предписания и нямат проблем с електронизацията на процеса.
Анализът на данните показва, че електронните бели рецепти се използват предимно за изписване на антибиотици или лечение на диабет. Останалите лекарствени и нелекарствени продукти се предписват на хартиена рецепта или пък за тях се дават указания устно на пациентите, което води до липса на данни в НЗИС. „Ако медицинските специалисти предписват всички лекарствени и нелекарствени продукти електронно, каквато възможност им е осигурена, това би предоставило повече информация в системата, която освен за пациентите, ще бъде полезна и за лекарите, и здравните власти“, каза Борис Костадинов.
НОВОСТ
От 1 април здравната каса ще контролира издаването и изпълнението на електронни рецепти в реално време, съобщиха от институцията тази сутрин. За това има договорка между касата, съюзите на лекарите и на фармацевтите, МЗ и "Информационно обслужване". Тестването на новата функционалност на системата започва след около две седмици.
Новите правила ще дадат възможност на НЗОК да осъществява превантивен контрол, преди заплащане, с което се повишава ефективността на разходването на публичния ресурс, поясняват от здравната каса. Единствено контролът по верификацията остава последващ, поради възможността за реактивация на опаковките в рамките на 10 дена от отпускането.
Изпълнителите на извънболнична медицинска помощ и аптеките в реално време ще получават информация за достоверност на електронните предписания. За да може този предварителен контрол да подпомага общопрактикуващите лекари в изписването на лекарства, в съответствие с тяхната наличност в аптечната мрежа, е необходима пълна интеграция на софтуерите на всички участници със Специализираната електронна система за проследяване и анализ на лекарствените продукти (СЕСПА).