Събота, 28 Дек 2024
           
Новини

Поредна сложна операция в ИСУЛ - успешно бе отстранен туморен маншон около сънната артерия

   


Непрестанно растат случаите на пациенти с операбилни тумори, които директно биват насочвани за първична лъчетерапия

Поредна сложна операция в Клиниката по УНГ болести на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ даде шанс за живот на сравнително млада пациентка с напреднал карцином на сливицата след неуспешна първична лъчетерапия. 

Пациентката е диагностицирана в друга столична болница с карцином на сливицата. Въпреки, че лекуващият екип е с опит в УНГ-онкохирургията, мнението е, че туморът е неоперабилен и жената е насочена за комбинирана химио и лъчетерапия. След преминаването на пълния курс, тя обаче продължава да усеща, че туморът расте, като въпреки това е лекувана консервативно, за възпаление. Това, което следва, е лутане, продължило 6 месеца, в края на което е насочена към доц. д-р Тодор Попов, който се заема със случая. При прегледа, освен авансирал тумор, той открива и голяма метастаза на шията.

„На образната диагностика се видя много голяма метастаза , която достигаше основата на черепа и в голяма степен беше прилежаща на сънната артерия, която храни мозъка. А от другата страна на сънната артерия, също допирателен по голямо протежение, беше първичният тумор на сливицата. Така се получаваше „обкръжаване“ на цялата артерия от двете й страни от двете туморни маси, подобно на туморен маншон. Допълнително затруднение беше и фактът, че пациентката е след преминат пълен курс на лъчетерапия, което прави тъканите като "сварени", а стените на съдовете далеч по-късливи, съответно рискът от засягане на тази жизненоважна артерия още по-висок“,  обяснява опитният УНГ хирург. 

Въпреки всички налични трудности и рискове, той успява да отстрани радикално формациите, без усложнения, и сега 55-годишната жена се възстановява нормално. 

„За съжаление много от пациентите със злокачествени заболявания в България биват насочвани директно за лъчетерапия, което противоречи на световните и европейските препоръки по онкология на главата и шията. Хирургията е крайъгълен камък на лечебните стратегии при плоскоклетъчния карцином в областта на главата и шията, а хирургия след проведена лъчетерапия е далеч по-рискова и тежка, както за пациента, така и за хирурга“, пояснява доц. д-р Тодор Попов. Според него голям проблем в България е, че онкохирурзите на глава и шия, както и местата, на които тази хирургия се извършва ежедневно, стават все по-малко. „Останахме няколко острова – две-три университетски клиники в страната. А именно ежедневното сблъскване с разнообразна онкологична проблематика подържа хирургичните екипи, като този, който той ръководи в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, на най-високо ниво.

Снимка: доц. д-р Тодор Попов

Клиниката по УНГ болести на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ е единственото място в България, където доц. д-р Тодор Попов, дм и неговият екип извършват на рутинна база изключително сложни реконструктивни операции със свободни ламба (присадки от друга част на тялото), захранени от микросъдови анастомози в областта на главата и шията. За пациенти с напреднали тумори на шията и гръкляна, това е единствения шанс не само да продължат да живеят, но и да водят нормален начин на живот.