Вторник, 14 Яну 2025
           
Бизнес

Как едрият US бизнес инвестира в Тръмп. Буквално

   
Как едрият US бизнес инвестира в Тръмп. Буквално

За редица водещи бизнесмени и инвеститори в САЩ подкрепата за Доналд Тръмп по пътя му обратно към Белия дом си беше финансова инвестиция, която в някои случаи вече носи значителни печалби. Въпреки че не е необичайно президентите да раздават дипломатически постове и да създават политики в полза на своите поддръжници, предстоящите събития имат потенциала да бъдат нещо невиждано, пише Quartz в свой материал.

Илон Мъск се откроява като най-големият инвеститор в проекта "Тръмп 2.0" с над 200 милиона долара чрез своя America PAC. След победата на републиканеца, нетното състояние на милиардера се е увеличило с почти $67 млрд. Той използва социалната мрежа X/Twitter за разпространение на послания в подкрепа на Тръмп.

Близостта му с Тръмп вече е довела до 40% ръст в акциите на Tesla след изборите. SpaceX, другата компания на Мъск, има договори с правителството на стойност 15,4 милиарда долара, включително 3,6 милиарда с Министерството на отбраната и 11,8 милиарда с НАСА. Малко вероятно е контрактите да секнат - особено при положение, че Мъск е ангажиран от Тръмп да предлага оптимизации на държавните харчове и според множество публикации има огромно влияние при кадровите назначения в бъдещата админиастрация.

Тимъти Мелън, 81-годишен наследник на стоманена и банкова империя, е дарил 150 милиона долара на про-Тръмп организации и 25 милиона на кампанията на Робърт Ф. Кенеди-младши, който сега стана здравен министър. Мотивите му остават неясни, но според някои членове на семейството му, той просто иска да бъде оставен на мира и да не плаща данъци.

Мириам Аделсон, собственик на казиното Las Vegas Sands и израелски вестник, е дарила около 100 милиона долара за кампанията на Тръмп. Нейното влияние се отразява в назначенията на ключови постове във външната политика, включително Майк Хъкаби като посланик в Израел и Елиз Стефаник като посланик в ООН, посочва Quartz.

Диана Хендрикс, бивш Playboy модел и собственик на разнообразен бизнес портфейл, е дарила 15 милиона долара, след като е получила значителни данъчни облекчения при предишната администрация на Тръмп. Вероятно ще очаква още от същото.

Energy Transfer LP, голяма компания за нефт и газ, е инвестирала 10 милиона долара, очаквайки благоприятни промени в регулациите на индустрията. Назначаването на ветеран от фракинг бизнеса за енергиен министър е ход на Тръмп именно в тази посока.

Венчър фирмата Andreessen Horowitz е допринесла със 7 милиона долара, надявайки се на дерегулация на криптовалутите и облекчаване на банковите правила. Тръмп още по време на кампанията се обяви за изключително про-крипто настроен и очакваните промени в регулаторите със сигурност ще улеснят компаниите от сферата.

Хауард Лутник от Cantor Fitzgerald е дарил 6 милиона долара и сега е номиниран за министър на търговията. Той подкрепя идеята за финансиране на правителството чрез мита вместо данък върху доходите.

Elliott Management, под ръководството на Пол Сингър, е инвестирала 5 милиона долара и очаква да се възползва от данъчните и регулаторни политики на Тръмп, включително намаляване на корпоративните данъци и по-слаб контрол от Комисията по ценни книжа и борси.