Другари, картината в икономиката е потресаваща! След 1983 г. сме на минус, изтъква новия генерален секретар на БКП
На 25 ноември 1989 г. Петър Младенов на тайна среща с ръководството на МВР и ДС разкрива истинската катастрофа, до която е довело страната тоталитарното управление на БКП.
„Другари, картината в икономиката е потресаваща. Ние всяка година казваме, че имаме прираст 5,6 – 6% и т.н. А знаете ли каква е картината? Ако вземем за база 1983 г. ние не само, че нямаме никакви проценти прираст на националния доход, ако изключим тези чужди кредити, които получаваме от Запада, т.е. нашите задължения, които се увеличават, ако ги махнем тях, ние имаме непрекъснато намаляване”.
По думите на новия генерален секретар на Политбюро на ЦК на БКП, избран от Кремъл само две седмици след принудителната оставка на Живков преди 35 години, българското общество изобщо не е наясно с третия фалит, който е завещала компартията на българската нация след падането на Берлинската стена и разпадането на съветския лагер.
Младенов подчертава, че дотогава никой в Политбюро не е представял справка за задълженията към западните банки на комунистическото управление.
Сайтът desebg.com ги припомня тези факти, тъй като не са малко известни на голяма част от българското общество.
Пред тесния ръководен елит на МВР и ДС новият генерален секретар на БКП хвърля светлина върху следните въпроси, които по обясними причини са спестени тогава на обществото:
- политическите мотиви за смяната на Тодор Живков в 12 без 1 минута (антисъветски настроения на върха);
новият курс на преустройството (привлекателен социализъм под контрола на партията);
действителното положение на икономиката („картината е тежка, много тежка, от 1983 г. всяка следваща година е по-лоша”); - натрупаните задължения по външния дълг;
- подкрепата за МВР за действията срещу неформалните организации ("това са органите на нашата революция и нямам какво да ви виним, правили са това, което им е било казано");
- причините за нравствената криза и недоверие към БКП;
- новата роля на органите на МВР ("да укрепва защитните функции на социализма");
- необходимостта от подкрепата на СССР ("без нея не може да вървим напред").