Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) е загрижена за спада на дела на професионалните паралелки за новата учебна година.
Посочва се, че спадът е от 60.23% на 59.02% - тенденция, която според асоциацията противоречи на икономическите нужди и стратегиите за развитие на професионалното образование.
В писмо до министъра на образованието Галин Цоков АИКБ отправя конкретни предложения и изразява загриженост относно изготвянето на Държавния план-прием за учебната 2025/2026 г.
Предупреждава се, че намаляването на дела на професионалните паралелки ще доведе до дългосрочни негативни последици за икономиката, ако не се предприемат своевременни мерки. От АИКБ настояват за активиране на дейността на Консултативния съвет по професионално образование и обучение, за да се подобри диалогът между заинтересованите страни.
От асоциацията предлагат да се увеличи целевият дял на професионалните паралелки на 62% за 2025/2026 г., с акцент върху STEM направления, които да достигнат 63% от всички професионални паралелки.
Друго предложение е е да се извърши регионално преструктуриране в някои изостанали в реформите областни градове, за да се постигне ръст от 3% в дела на професионалните паралелки.
АИКБ иска и ясни правила за приоритизиране на дуалното обучение и специалности, отговарящи на нуждите на бизнеса.
Мотивите за това са демографския спад - ново намаление на раждаемостта след 2009 г. насам, което изисква още по-прецизно планиране и отчитане на нуждата от специфични кадри за българската икономика.
В случай че броят на паралелките не се адаптира, от асоциацията изтъкват, че ще бъде наблюдаван недостиг на ученици по търсени на пазара на труда специалности, което би имало дългосрочни негативни последици за икономиката, иновациите, икономическия растеж и стандарта на живот в страната.