Четвъртък, 21 Nov 2024
           

Русия наложи вето на резолюцията на ООН за прекратяване на огъня във войната в Судан

   
Русия наложи вето на резолюцията на ООН за прекратяване на огъня във войната в Судан

В понеделник Русия наложи вето на резолюция на ООН, призоваваща за прекратяване на огъня в продължаващия конфликт в Судан и доставка на хуманитарна помощ на милиони, пише Newsweek.

Предложената резолюция, подкрепена съвместно от Обединеното кралство и Сиера Леоне, се стреми към незабавно прекратяване на военните действия между военните и полувоенните фракции на Судан, заедно с доставката на спешно необходима хуманитарна помощ.

Въпреки широката подкрепа от други членове на Съвета за сигурност на ООН обаче, ветото на Москва блокира мярката.

Решението дойде на фона на ескалиращото насилие в Судан, където сблъсъци опустошиха столицата Хартум и размирния регион Дарфур. Конфликтът, който избухна през април 2023 г., хвърли страната в хаос, оставяйки над 24 000 убити и милиони разселени. Служители на ООН многократно са предупреждавали за глад на хоризонта, тъй като хуманитарната помощ е изправена пред сериозни пречки.

Миналата седмица политическият ръководител на ООН Розмари Ди Карло обвини съюзниците на воюващите сили на Судан, че са "позволили клането", което уби хиляди.

Ветото на Русия предизвика загриженост, тъй като министърът на външните работи на Обединеното кралство Дейвид Лами, който председателства срещата, каза пред съвета след това: "Това руско вето е позор. Докато Великобритания работи с нашите африкански партньори за справяне с тази криза, Русия налага вето на тяхната воля."

САЩ също се намесиха в понеделник, като повториха загрижеността за нарастване на насилието в Судан, като президентът Джо Байдън призова за глобално единство по време на своите забележки на срещата на върха на Г-20 в Бразилия

"В Судан сме свидетели на една от най-сериозните хуманитарни кризи в света - осем милиона души са на ръба на глада", каза той. "Това заслужава нашето колективно възмущение и нашето колективно внимание. Външните актьори трябва да спрат да въоръжават" партиите.

Байдън призова "един глас" да каже на съперничещите си сили: "Спрете да разкъсвате страната си. Спрете да блокирате помощта за суданския народ. Спрете насилието".

Критиците обвиниха Русия, че използва сътресенията в Судан за геополитическо влияние. Посланикът на САЩ Линда Томас-Грийнфийлд осъди ветото на Москва, заявявайки: "Шокиращо е, че Русия е наложила вето на опит за спасяване на животи, въпреки че може би не трябва да бъде така".

Тя добави, че "в продължение на месеци Русия е възпрепятствала и обърквала, пречейки на действията на Съвета за справяне с катастрофалната ситуация в Судан и играейки... и с двете страни на конфликта, за да постигне собствените си политически цели за сметка на живота на суданци ."

Това идва, след като докладите сочат, че паравоенната групировка на Суданските сили за бърза поддръжка (RSF) е получила подкрепа от руската група Вагнер , сенчеста наемна група, свързана с интересите на Москва. Междувременно правителството на Судан, ръководено от генерал Абдел Фатах Бурхан, поддържа връзки с руски съюзници и регионални сили, включително Египет и Иран

Судан обаче обвини Обединените арабски емирства (ОАЕ) във въоръжаване на "Силите за бърза подкрепа" (RSF), което ОАЕ отрича.

Ветото подчертава дълбоките разделения в Съвета за сигурност, като Русия защитава позицията си, наблягайки на суверенитета на Судан.

"Единствено правителството на Судан трябва да носи отговорност за случващото се в страната", твърди заместник-посланикът на Русия в ООН Дмитрий Полянски.