"Осигурена е необходимата техника и соли за почистване на снега през зимата. Продължаваме да засилваме контрола по отношение качеството на работа, за да осигурим по-добро почистване на града." Това каза кметът на София Васил Терзиев, които провери една от базите на фирмите, отговорни за чистотата, заедно с директора на Столичен инспекторат инж. Николай Неделков.
"Засилихме контрола за изпълнението на дейностите, защото редът и чистотата в града са част от най-важните ни задачи. Искаме цялата система и начинът, по който работим, да бъде с висок контрол. Няма да има никакво разколебаване, когато се търси интересът на гражданите" – заяви също столичният кмет.
"Техниката е в изправно състояние, всички са оборудвани с gps системи за контрол. Общо 300 са специализираните машини за почистване на снега в София. В готовност е цялата изискуема техника – 265 снегопочистващи машини за урбанизираната територия, както и 35 снегорина за двата пътя в планината Витоша, както и общинските пътища и Южната дъга на "Околовръстен път", който е част от Републиканската пътна мрежа. За почистването на планината Витоша са подсигурени и роторни снегорини" – съобщи инж. Неделков.
"Изисква се качество и сте безпощадни, когато го няма" – каза управителят на една от фирмите по почистване.
Столичната община отговаря за почистването на улици и булеварди на територията на София, както и за общински пътища към населени места в общината, така и за Южната дъга на "Околовръстен път", който е част от Републиканската пътна мрежа. В Природен парк "Витоша" се извършват обработки само с пясък, като се почистват пътищата кв. „Драгалевци“ – хижа „Алеко“ и кв. “Бояна“ – Златните мостове.
Фирмите, ангажирани с почистването на града, трябва да разположат за реакция при снеговалеж първо 170 снегопочистващи машини на 56 определени местостоянки на територията на София.
Важно е да отбележим, че почистването започва приоритетно от улици и булеварди, по които се движи градският транспорт, основни улици в кварталите и след това вътрешноквартални улици.
При спрял снеговалеж до 7:30 ч. сутринта трябва да е приключено почистването на всички спирки на градския транспорт и подходи към пешеходни зони и метростанции, а вечер до 18:00 ч. Санкцията за всяка непочистена спирка е 2000 лв.
В парковете и градските градини на София ще се почиства ръчно и механизирано, като обработките се извършват с пясък.
Аварийните екипа на дирекция „Аварийна помощ и превенция“ на СО също ще реагират на сигнали и ще извършват обходи на терен.
"Миналата година имахме екстремна ситуация, но всичко това ни помогна да видим къде нещата не са добре. Научихме си уроците и смятам, че сме значително по-подготвени" – заяви също кметът Терзиев. По думите му "полагат се значителни усилия да бъдат почистени дъждоприемните шахти, да се събират падналите листа, с цел превенция от наводнения се почистват и речните корита."
"Наложените санкции през миналия сезон са значително повече. Завишаваме контрола, за да се подобри качеството" – заяви също директорът на Столичен инспекторат.
Напомняме, че гражданите, съответните етажни собствености, трябва да участват също като почистят пред домовете, офисите или търговските обекти, които стопанисват.