Четвъртък, 21 Nov 2024
           
Бизнес

Европа започна да се запасява с LNG

   


За първи път от десет месеца вносът на втечнен природен газ в Европа се повиши през октомври спрямо предходния месец, тъй като Старият континент започна да запълва своите газови хранилища за зимата, в която изтича сделката за транзит на газ от руски тръбопроводи през Украйна.

Необичайният скок на вноса на втечнен природен газ през октомври се дължи до голяма степен на това, че купувачите се запасяват с гориво на стабилни цени в края на лятото, докато вносът на втечнен природен газ в Азия леко спадна миналия месец, вероятно поради по-ниските покупки от Китай, според данни от фирмата за анализ на стоки Kpler цитиран от Reuters.

Aзиатският внос също е скочил от началото на годината, в сравнение с миналата година, докато европейският е намалял, в знак, че индустрията се опитва да се отклонява от газа. По-меката зима на 2023/2024 г. също изигра роля за по-ниския внос на LNG в Европа тази година в сравнение с 2023 г.

Отново оставена на милостта на зимното време, Европа се възползва от стабилните цени през август и септември и поръча повече LNG товари за доставка през октомври, за да попълни местата за съхранение на природен газ.

Местата за съхранение на газ в ЕС са пълни на 95%, а целта от 90% е постигната доста преди самоналожения от ЕС задължителен краен срок 1 ноември.

Европейските цени се повишиха през последните няколко седмици на фона на опасенията относно доставките, след като напрежението в Близкия изток се разпали, а непланираните прекъсвания в най-големият доставчик на газ в Европа - Норвегия разтревожи търговците за доставките.

Допълнителни опасения за доставките възникват от факта, че сделката Украйна-Русия за транзита на руски газ за Европа през Украйна приключва на 31 декември 2024 г.

По-високите референтни цени в Европа през последните седмици привлякоха повече LNG товари и това може да е причината вносът на LNG в Европа да се увеличи през октомври спрямо септември.

Европейският внос на втечнен природен газ се увеличи до 7,54 милиона метрични тона миналия месец спрямо 6,37 милиона тона за предходния месец и по-високото месечно ниво на внос от май, според същите данни.

От началото на годината до октомври вносът в Европа е намалял с 20%, докато вносът на LNG в Азия се е повишил с 10,3%, според данните на Kpler.

Shell очаква глобалното търсене на втечнен природен газ да нарасне с 50% до 2040 г., водено от по-високото търсене от Азия, с преминаването от въглища към газ в Китай и увеличаването на потреблението на втечнен природен газ, за ​​да стимулира икономическия растеж в Южна и Югоизточна Азия.

Глобалният пазар на втечнен природен газ ще продължи да расте през 40-те години на миналия век, до голяма степен воден от индустриалната декарбонизация на Китай и засилващото се търсене в други азиатски страни, каза Shell в годишната си перспектива за втечнен природен газ по-рано тази година.