Събота, 23 Nov 2024
           
Бизнес

ФТ: „Лукойл“ продава „Нефтохим Бургас“ на катарско-британски консорциум

   
ФТ: „Лукойл“ продава „Нефтохим Бургас“ на катарско-британски консорциум

Руската държавна енергийна компания „Лукойл“ планира да продаде рафинерията си в България - най-големия си актив на Балканите - на катарско-британски консорциум до края на годината, което е знак за отслабващото влияние на Москва върху енергийните доставки в Югоизточна Европа, съобщава „Файненшъл таймс“.

Компанията продава мажоритарния си дял в „Лукойл Нефтохим Бургас“, голяма рафинерия на черноморското крайбрежие, съобщи групата в писмо до офиса на руския президент Владимир Путин, с което се е запознал екипът на ФТ. Путин трябва да одобри сделката.

"Лукойл" избра консорциум, съставен от Oryx Global, контролиран от катарския бизнесмен Ганим Бин Саад Ал Саад, и базираната в Лондон къща за търговия със суровини DL Hudson, за предпочитан купувач Руската компания иска да приключи сделката преди края на годината.

Oryx отказа коментар. DL Hudson също не е отговорила на запитванията на журналистите.

Забраната за внос на руски петрол, приета в целия ЕС след пълномащабното нахлуване на Москва в Украйна през 2022 г., все повече затруднява дейността на „Лукойл“ в България.

България, която е член на ЕС и НАТО, също оказва натиск върху „Лукойл“ да напусне. През миналата година тя обложи компанията с 60% данък върху печалбата в опит да принуди собствениците ѝ да напуснат, отбелязва изданието. Освен това тя забрани износа на руски продукти на базата на суров петрол от „Лукойл Нефтохим Бургас“.

България, която преди инвазията беше приятелски настроена към Русия, доставя на Киев важни боеприпаси и оръжия, а в първата част на войната дори и дизелово гориво от рафинерията „Лукойл“. Отношенията между двете страни бяха допълнително обтегнати след обвиненията, че руснаците са се опитали да саботират български обекти за производство на оръжие.

Емилиян Гебрев, чиято компания „Емко“ произвежда голяма част от българската продукция на съветски боеприпаси и танкови снаряди, доставяни на Киев, заяви през миналата година, че руски саботьори активно са се насочвали към неговите заводи и складове.

Някои коментатори посочват, че българите е трябвало да окажат по-голям натиск върху „Лукойл“ да напусне още преди това заради рисковете за сигурността. 

„Това очевидно е най-големият риск за икономическата сигурност в Европа и НАТО", заяви Руслан Стефанов, програмен директор на Центъра за изследване на демокрацията - базиран в София мозъчен тръст.

„Какво би станало, ако EDF във Франция, Eni в Италия или BP във Великобритания са руска собственост? Дали все още щяха да са необходими 1000 дни бомбардировки на Украйна, за да се предприемат действия?“ - пита той.

Според писмото, изпратено до кабинета на Путин, във финалния кръг от кандидати за компанията са включени също Socar, държавната енергийна компания на Азербайджан, KazMunayGas, държавната енергийна група на Казахстан, и турската петролна група Opet. /БГНЕС