Сряда, 25 Дек 2024
           
Политика

Маркет линкс: 7 партии влизат в парламент, който се ползва със 74% недоверие

   


Изборите са в неделя, а социологията показва, че едва 37% от избирателите ще отидат до урните за гласуване, пише БГНЕС.

Седем партии влизат в 51-ото Народно събрание. Законодателният орган е институцията, ползваща се с едва 6% от доверие на гражданите.

Пет дни преди поредните извънредни избори, ГЕРБ-СДС са първа политическа сила с 24%, следвани от ПП-ДБ с 14,1% подкрепа. „Възраждане“ са трети с 13,1%, а четвърта политическа сила е Алианс за права и свободи (АПС или крилото на Ахмед Доган) с 8,3% подкрепа. Следват „ДПС - Ново начало“ (на Делян Пеевски) със 7,2% подкрепа, „БСП - Обединена левица“ със 7% и „Има такъв народ“ с 4,6%.

37% са посочили, че ще гласуват на предстоящите избори на 27 октомври.

Социологът Добромир Живков уточни, че заявената готовност за гласуване при проучване обикновено е по-ниска от реалната и това е обичаен феномен. Ето защо може да се очаква избирателната активност да е подобна на тази през месец юни.

„Има резерв за това да се влезе в изборите с една по-нормална избирателна активност“, допълни той.

Пред бТВ Добромир Живков заяви, че около избори удовлетворението от посоката на развитието на страната достига критични стойности.

Около 70-80% са неудовлетворените, а удовлетворените са много малко – около 10%.

Социологът коментира, че доверието на гражданите определено не е високо. „Този кабинет не провокира ентусиазъм у нас. Доста по-висок беше рейтингът на кабинета на Гълъб Донев, докато откакто е кабинетът на Димитър Главчев ситуацията стои по-скоро в ниските тонове“, посочи Живков.

Недоверието в кабинета „Главчев“ е 52%, а доверието – 17%. Недоверието в Народното събрание също е голямо - 74%, а доверието е едва 6%.

Това е рекордно ниско ниво на доверието в българския парламент, коментира Добромир Живков. По думите му това е устойчив тренд на ниски стойности.

„Финалът на парламента и последните заседания имат пряко влияние върху това, защото се видяха неприятни сцени. Видя се, че политическите сили не могат да се обединят около каузи“, каза още социологът.

Според 19% от участниците в проучването служебното правителство трябва да продължи да управлява. 66% не са съгласни с това мнение, а неутрални остават 15%.

„Българското общество не просто иска изпълнителна власт, а политическа отговорност за бъдещето на страната, защото това безвремие не действа добре и не можем да се организираме като държава, за да продължим напред. Това може да изиграе положителен ефект върху мобилизацията на българските граждани на предстоящия вот“, коментира още Живков.

Данните са от национално проучване, финансирано и реализирано съвместно от bTV и „Маркет ЛИНКС“, проведено сред 1014 лица над 18 г. в страната в периода 15-20 октомври по методите на пряко-лично интервю и онлайн анкета.