Сряда, 16 Oct 2024
           
Коментари

Кръгла маса Мозъчните заболявания: предизвикателства и решения обедини експерти и институции в борбата за мозъчно здраве

   
Кръгла маса Мозъчните заболявания: предизвикателства и решения обедини експерти и институции в борбата за мозъчно здраве

На 9 октомври в София се проведе кръглата маса на тема "Мозъчните заболявания: предизвикателства и решения", организирана от "Съвет за мозъчно здраве".

Събитието събра на едно място водещи специалисти от различни области на медицината, пациенти, представители на фармацевтични компании, частния бизнес, научната общност, властта и финансисти, за да обсъдят наболелите проблеми, свързани с мозъчните заболявания.

От дискусията стана ясно, че най-големият приоритет в борбата с мозъчните заболявания трябва да бъде изготвянето на национален план за мозъчното здраве.

“Националният план за мозъчно здраве ще трябва да се опита да обобщи проблемите с мозъчното здраве, които са в различните специалности, и да се опита да направи приоритизиране. Освен това, както знаем, финансирането винаги е в дефицит, в него трябва да се помисли за механизми, чрез които да се гарантира, че разходването на средства ще бъде възможно най-ефективно“ коментира проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“.

Според последни данни, 180 милиона души в Европа страдат от различни мозъчни заболявания, а в България този брой достига 1.3 милиона. За 2022 година в страната са регистрирани 34 000 смъртни случая, свързани с мозъчни заболявания, като освен това високият процент инвалидизация сред засегнатите пациенти продължава да бъде значителен проблем.

Недостатъчни инвестиции и необходимост от комплексен подход

Експертите подчертаха необходимостта от по-големи инвестиции в здравеопазването, които да обхванат всички стратегически заболявания, включително тези, свързани с мозъка. Те посочиха, че в момента инвестициите в мозъчното здраве не са достатъчни, за да се справят с мащаба на проблема. По-добрата профилактика и превенция също са ключови елементи за успешната борба със заболяванията.

Сред основните теми, които бяха обсъдени, беше и важността на взаимодействието между медицинските специалисти, научната общност и институциите. Стратегическите документи, необходими за решаването на тези проблеми, трябва не само да бъдат създавани, но и реално прилагани, подчертаха участниците.

Технологиите и донорството

Развитието на новите технологии и изкуствения интелект (AI) в медицината също беше важна точка в дискусиите. Експертите обсъдиха как иновациите могат да подпомогнат ранната диагностика и лечението на мозъчни заболявания.

Особено внимание беше отделено на темата за мозъчната смърт и донорството. Въпреки че темата е изключително важна, участниците посочиха колко трудно е решението за донорство, както за близките на починалия, така и за самите медицински специалисти. Те изразиха мнение, че всеки участник в процеса трябва да бъде допълнително мотивиран, за да се подобри донорската система в страната.

Участниците в кръглата маса стигнаха до единодушното заключение, че нищо не може да бъде постигнато без адекватно финансиране. Инвестициите са в основата на всичко и без тях усилията за справяне с високата смъртност и инвалидизация, причинени от мозъчни заболявания, ще останат ограничени. Необходим е комплексен подход, който да обхваща всички аспекти на проблема – от превенция и лечение до иновации и комуникация