Неделя, 24 Nov 2024
           
Политика

Орбан иска да бъде домакин на двустранна среща между Северна Македония и България

   
Орбан иска да бъде домакин на двустранна среща между Северна Македония и България

"Планът на унгарския премиер Виктор Орбан е, като председателстваща ЕС страна, Унгария да организира двустранна среща в Будапеща между Република Северна Македония и България, за да се види дали могат да бъдат приближени позициите, за да може Северна Македония да започне преговори с ЕС, а самият Орбан да постигне дипломатически успех", обясни в интервю за Канал 5 премиерът на страната Християн Мицкоски, цитиран от БТА. 

Той посочи, че в лицето на Орбан Северна Македония има голям приятел, „който не се щади да защитава македонските национални интереси”.

„Нека Европейският съюз да бъде арбитър, председателят на ЕС ни кани в Будапеща, за да решим всички въпроси предварително, не на етапи, да няма повече пречки и процесът (на евроинтеграция на Северна Македония) да не се билатерализира. Да започнем веднага. Не съм в тази история само за да участвам, а за да завърша с успех. Това е същността на целия този процес. Същността не е да се променя конституцията до следващото препятствие след 6 месеца. Това не е процес, който ще започне сега и ще приключи следващата седмица. Трябва да ги разрешим (проблемите) сега. Ако имаме обективни пречки (по време на преговорите с ЕС), това може да ни направи по-добри, но субективните проблеми, двустранната политика е проблем “, заяви Мицкоски. 

Според него преговорната рамка, в която като условие за начало на преговорите на Северна Македония с ЕС е вписано включването на българите в страната в основния закон, не е договор, а в Договора за приятелство и добросъседство с България не е записано, че конституцията трябва да се променя.

В интервюто Мицкоски заяви, че представителите на ЕС, с които е разговарял в Брюксел, са му казали, че са подкрепили преговорната рамка, защото бившият президент на Република Северна Македония Стево Пендаровски и бившият премиер Димитър Ковачевски са ги убедили, че ще осигурят необходимото мнозинство, за да бъдат вписани българите в конституцията на страната.

"Ако някой очаква от това правителство или от мен да приема нещо, срещу което по принцип съм бил против и съм имал аргументи, а не от инат, греши или не ме познава", заяви той.

Мицкоски каза, че очаква някой да му каже причината защо българите в Северна Македония трябва да бъдат вписани в конституцията.

"Българското малцинство тук има всички възможни права. Ако някой политик твърди, че те са нарушени, трябва да има доказателства. А доказателствата можем да ги прочетем в решенията на Съда за правата на човека в Страсбург. И ако видим какво казва той, ще стане ясно, че там има 14 присъди за нарушени права на македонската общност в България и нито една по отношение на българската общност в (Северна) Македония. И сега ние трябва да сменим конституцията, за да започнем преговори, без никой да ни гарантира, че това е последното. Европейските ценности означават силни институции, европейските ценности са добросъседските отношения, честните отношения, приятелските отношения. Ако Брюксел иска (Северна) Македония да бъде в Европейския съюз - има начин. Ако някой в ​​Брюксел, в Берлин, в Париж, в Рим наистина иска да ни види там - има начин. Има ли желание, има и начин", заяви Мицкоски, според когото ще дойде ден, когато проблемите с България ще бъдат разрешени, а до тогава Северна Македония ще работи, за да увеличава своите приятели в ЕС и аргументите й да бъдат приети.

„Защото ние разговаряме с аргументи там. Не се инатим. И ако може в Преспанския договор да пише, че промените в конституцията ще влязат в сила след като гръцкия парламент ратифицира протокола за членство на (Северна ) Македония в НАТО, защо в този случай да не може“, повтори тезата си Мицкоски.