За продажба на производствените мощности на Лукойл в България се заговори още през есента на 2023 г., пише bTV.
Гръцки бизнесмен проявява силен интерес към закупуване на "Лукойл Нефтофим". Това съобщава изданието IntelligenceOnline, според което Димитриос Доциос, бивш член на Barton's Family Capital, е потърсил помощта на американския консултантски гигант McKinsey, за да опита да купи рафинерията.
Информацията за интереса на бизнесмена не е нова. Още през пролетта същото издание съобщи, че Доциос преговаря с руската група "Лукойл" за нейната рафинерия в България. Придобиването й може да стане чрез американската Aecus Inc., контролирана от Доциос, пише "Сега".
The Times описва Barton's Family Capital като инвестиционна фирма, базирана в Лондон, която управлява парите на богати американски бизнесмени.
За продажба на производствените мощности на Лукойл в България се заговори през есента на 2023 г. Тогавашният финансов министър Асен Василев обяви, че натискът на българското правителство върху руските енергийни активи в България е накарал „ЛУКойл Нефтохим” да започне процес на продажба на най-голямата си рафинерия в Югоизточна Европа - тази в Бургас. Василев дори съобщи, че по време на визитата си в САЩ е обсъдил с представители на висшата администрацията на САЩ нуждата от намиране на купувач за бургаската рафинерия.
Първоначално от "Лукойл" отрекоха да мислят за продажба на рафинерията си у нас, но месец по-късно признаха, че ще преразгледат стратегията си по отношение на активите си в България.
След военното нашествие в Украйна България отне концесията на пристанището на рафинерията, след което сериозно съкрати действието на дерогацията (изключението от петролните санкции срещу Русия) за внос и преработка на руски петрол и износ на получените нефтопродукти. От 1 март 2024 г. вносът и преработката на руски петрол у нас бяха напълно прекратени. Въведен бе и допълнителен данък за облагане на свръхпечалбата на компанията за 2022 и 2023 г., както и внасянето на специална такса във фонд "Сигурност на електроенергийната система" заради разликата в цената на евтиния руски петрол и европейския сорт Брент.