Петък, 22 Nov 2024
           
Бизнес

Държавното дружество "Мини Марица-изток" работи на огромна загуба - какви са причините

   
Държавното дружество \

Държавното дружество "Мини Марица-изток" се очертава да завърши 2024 г. с голяма загуба, възможно е тя да надхвърли 200 млн. лева (при 137,4 млн. лева загуба за миналата година). Това стана ясно при изслушването на служебния енергиен министър Владимир Малинов в Народното събрание, относно финансовото състояние на мините и бъдещето им. В мините са заети общо 6556 работници и служители.

Факторите за влошаващото се финансово състояние на дружеството произтичат основно от спрените доставки на въглища към ТЕЦ "Контур Глобал". След февруари се снабдяват само три топлоелектрически централи от Маришкия басейн.

Заради тази ситуация, бордът на директорите на мините е актуализирал плановете си за добив на въглища тази година - от първоначално заложените 17,4 млн. тона, на 11,6 милиона тона. Освен това, от "Мини Марица-изток" са спрели новите откривки.

Липсата на приходи води до състояние, в което мините вече не могат да изпълняват задълженията си по договори към доставчици. Натрупаните задължения достигат 57,6 млн. лева, като по вече сключени договори те надхвърлят 44 млн. лева, от които 3,1 млн. лева е неизплатена концесионна такса към Министерството на енергетиката. Вземанията на дружеството са недостатъчни, сочи информацията на министъра на енергетиката.

В резултат на влошаващото се финансово състояние на държавното дружество, ръководството е "замразило" новите назначения, а служителите с право за пенсиониране биват освобождавани, съгласно подписания Колективен трудов договор. Променен е и двусменният режим на работа, като в моментите на много високи цени на електроенергията, мините спират работа. Ремонтните действия вече се осъществяват от служители на компанията, а не от външни фирми. Намалени са и разходите за гориво.

Снимка 676235

Източник: БГНЕС

Министър Малинов увери, че към днешна дата "Мини Марица-изток" няма неизплатени задължения към персонала и към бюджета, освен концесионната такса към министерството. За целта е предприета краткосрочна мярка, с решение на министър Малинов, за осигуряване на 150 млн. лева от Български енергиен холдинг (БЕХ) и търговски банки за "Мини Марица-изток". От тях, 100 млн. лева е кредитна линия от БЕХ и 50 млн. лева - търговски заем, по който енергийният холдинг е съдлъжник. Има указания всеки разход от мините по този заем да бъде съгласуван с БЕХ.

Към момента се очаква становище от Главна дирекция "Конкуренция" при ЕК на искането от страна на Министерството на енергетиката за предоставяне на държавните мини на 250 милиона лева за увеличение на капитала, дали това отговаря на правилата за отпускане на държавна подкрепа. Срокът за излизане с решение е от 6 до 8 месеца.

Министърът коментира още, че до произнасяне на ЕК, от "Мини Марица-изток" ще се нуждаят от предоставянето на допълнителен финансов ресурс, освен посочения вече по-горе, в размер на 150 милиона лв. Владимир Малинов увери, че БЕХ разполага с необходимите средства. Той информира също така, че за защита на държавната позиция относно необходимостта от отпускане на финансова подкрепа за мините, е наета международна правна кантора.

money.bg


Анкета

Ще има ли редовен кабинет?


Резултати