Четвъртък, 21 Nov 2024
           
Бизнес

Олимпийците ни в природните науки помагат на млади таланти и все по-често се развиват у нас

   
Олимпийците ни в природните науки помагат на млади таланти и все по-често се развиват у нас

90 медала - 17 златни, 32 сребърни и 41 бронзови. Това са спечелили българските олимпийски отбори по природни науки само през 2023 г. в рамките на световни, европейски и балкански олимпиади. Най-талантливите ни младежи в дисциплините биология, математика, астрономия, информатика, лингвистика, физика, химия и изкуствен интелект получиха поредно признание за успехите си, както и финансова подкрепа в рамките на събитие, организирано от Vivacom и Сдружението на олимпийските отбори по природни науки.

България има дългогодишни традиции в този тип международни състезания, но един от честите коментари е, че олимпийците ни са изцяло "за износ" и след медалите за нашата страна заминават да учат и работят в чужбина с еднопосочен билет. Ситуацията в момента е доста по-различна, коментира пред Money.bg изпълнителният директор на сдружението Вълкан Горанов.

"Много от децата виждат, че особено бакалавърската степен е доста изравнена по света и у нас. По света допълнителното условие е, че колкото е по-престижно, толкова е по-скъпо. Парите са фактор, но има още един допълнителен фактор - тъй като нашите водещи преподаватели са обучавали точно тези деца, част от тях започват да избират да останат в България, защото преподавателите вече им имат доверие. Те започват да се занимават с истинска наука още от първи курс в университета", посочи той.
Снимка 671642

Източник: Явор Николов

Освен това голям фактор е силната връзка между младежите - даже и някой да избере чужбина за висше образование и кариера, в много случаи той продължава да помага на следващото поколение олимпийци: "Усещането, че има някой като теб, който е 1-2-3 години от теб и който ти го приемаш за приятел - ходи, учи в чужбина, но се връща по време на подготовката, за да помага. След като станат учени, нещата стават много интернационални - чисто физически къде някой се намира, особено след COVID-19, вече не е толкова важно. Важното е, че голяма част от тези деца продължават да дават на България - може да не се намират физически, но помагат. Имаме "съзвездие" от математици, които не са в България, но те подготвят част от задачите за нашите отбори".

Снимка 671645

Какво обаче се случва при стъпването на пазара на труда на талантливите ни млади хора. Олимпийците ни имат предимството чрез международните олимпиади и контактите, които създават по света, да имат много добри познания за глобалния пазар на труда още от момента, в който излизат от училище, отбеляза Горанов.

"Голяма част от хората от отборите по физика и точните науки в един момент се преквалифицират и влизат в информатиката - търсенето през последните години беше по-високо. Като специалисти в някакъв вид точна наука, това много им помага да допринесат. Имаме няколко световноизвестни стартъпа, направени от информатик с още някой от друга наука", обясни още той.

Vivacom дари 30 000 лева на сдружението, като средствата ще се използват за подготовка и участие в състезания. Финансовата подкрепа от телекома възлиза общо на 140 000 лева за 3-годишен период.

Снимка 671641

Източник: Явор Николов

"Вярваме, че инвестицията в младите и развитието на техните таланти е инвестиция в бъдещето, защото това са следващите учени, лекари и учители. Всеки път, когато чуете, че български ученик е спечелил медал от Международна олимпиада по природни науки, трябва да знаете, че това не е случайно. Той, неговите учители и ръководители са се трудили усилено в продължение години, за да постигнат този резултат", коментира главният изпълнителен директор на Vivacom Николай Андреев.

money.bg


Анкета

Ще има ли редовен кабинет?


Резултати