Впредизборната кампания на ГЕРБ за предсрочните избори лидерът Бойко Борисов направи в Добрич коментар за мисията на въоръжените сили на България, който не съответства на международни ангажименти на страната. По Вашингтонския договор за НАТО например българската армия може да бъде изпращана за защита територията на нападнат или застрашен съюзник.
Той разказа първо за посещението си в музей на битката за Тутракан през септември 1916 г. и как в онези години хиляди български военни са загивали "на нашата земя".
"В този ред на мисли, понеже много хора се упражняват тези дни, искам да знаете, че български войник може да се бие, може да загива, както и всеки един от нас, за територията на България. Това искам да го знаете", допълни Борисов и последвали аплодисменти от събралите се.
Тези му думи веднага бяха подети от проруски и антинатовски сайтове в България.
Борисов не каза по какво и кои се "упражняват", но контекстът е създаден от изказванията на президента Румен Радев, че можело да се стигне до изпращане на български части в Украйна и война на НАТО с Русия заради това. Част този контекст е и интервю на унгарския премиер Виктор Орбан, в което той каза, че правителството му подготвя опит за получаване на специален статут на страната му в алианса, така че хем да е член, хем да не участва в операции на НАТО извън територията на съюза.
Борисов не говореше дори за НАТО, а само за българската територия.
Хиляди български военни са участвали и са давали жертви в задгранични мисии през последните над 30 години, включително под егидата на НАТО (или на самия атлантически алианс), ООН, ЕС, ОССЕ. Такива са операцията на НАТО по поддържане на мира в Босна и Херцеговина, KFOR в Косово, мисията на ООН в Афганистан, многонационалните сили в Ирак, мисии в Африка, Централна Азия и пиратите край Сомалия.
След това лидерът говори за това, че България подсилвала отбраната си, като вдигнала заплатите на военни и полицаи, "милиарди дадохме за превъоръжаването и модернизирането" и скоро щяло да се види "колко индустриални сътрудничества ще има в България". Но само ако имало стабилно правителство, иначе при служебно правителство никой нямало да дойде. И "ако няма голяма разлика [на изборите], не ме търсете".
Нямаше и дума, че като член на НАТО България е поела ангажимент не някой "да дойде", а да отделя поне 2% от БВП за отбрана и то не изключително за заплати, а за модернизация и въоръжаване. Този дял, който не е покрит в българския бюджет, вече се смята за недостатъчен и инициативите са на срещата на алианса на върха във Вашингтон след месец да се обяви нов минимален праг от 2.5%. Страни като САЩ, Полша и балтийските републики вече влагат между 3 и 4% от БВП.