Понеделник, 16 Сеп 2024
           
Бизнес

Как се променят разходите за храна и транспорт при пътуване

   
Как се променят разходите за храна и транспорт при пътуване

През 2008 г. България е на последно място в Европа по брой на полетите, извършени от нискотарифните компании, като делът им е едва 10%. Данните са от зората на нискобюджетните полети от и до България. Развитието на все нови и нови маршрути подхрани интереса на българите към пътуванията с тях, защото и достъпността до полетите се подобри заради по-ниските цени. Преди появата им най-големият разход за пътуване в чужбина със самолет на българите се падаше тъкмо на цената на билета.

 

Повишаването на конкуренцията между тези превозвачи дори на малкия български пазар продължи да сваля цените. Следваща стъпка в тази посока бе появата на най-голямата бюджетна авиокомпания в Европа - ирландската "Райънер".

 

Броят на пътуванията в чужбина стабилно расте през годините като сериозен принос за това имат тъкмо нискобюджетните полети. Данните по-долу не разделят пътуванията по вид транспорт.

 

 

Данните на Националния статистически институт за първото тримесечие на 2024 г. показват, че в структурата на разходите по видове с най-голям относителен дял както в страната, така и в чужбина са тези за храна - съответно 36.9 и 32.2%, а не за транспорт.

 

Графиката показва как се променят тези два показателя през първото тримесечие на всяка от посочените години.

 

 

 


Анкета

Ще ходите ли/ходихте ли на почивка това лято?


Резултати