Google отпуска 1 милион долара за стипендии на млади учени, които работят в българския Институт за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT), съобщават от МОН.
Приетите докторанти ще имат възможност да работят в България с научни ръководители от INSAIT и от Google Research по теми от взаимен интерес. Финансирането ще помогне за засилване на фокуса в области на изкуствения интелект като големи езикови модели, компютърно зрение, обработка на естествен език и машинно обучение.
Заедно с целевото финансиране Google предоставя и свободен достъп до свои мощни изчислителни мощности под формата на тензорни процесори от последно поколение на INSAIT, което се равнява на приблизително 1 млн. долара.
Институтът става една от малкото организации в света, които ще имат възможност до специализираните компютърни мощности на Google за създаване на генеративен изкуствен интелект. Малко научни организации изобщо притежават подобна техника. Предоставеният ресурс от Google за INSAIT е с начална стойност от 2 милиона долара и може да достигне десетки милиони долара на година.
За обявяването на финансирането е пристигнал лично вицепрезидентът на Research в Google DeepMind д-р Слав Петров. Той заедно с министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков, основателя и научен директор на INSAIT проф. Мартин Вечев и Борис Георгиев, директор на Google Cloud за Централна и Източна Европа и Централна Азия, са обявили дарението на откритието на Google Cloud Day в София.
На форума са обсъждани теми като най-новите тенденции в облачните технологии, ефективното използване на AI технологиите в образованието, публичния сектор и бизнеса.
"Случващото се днес е доказателство, че в България може и се създава научен продукт на световно ниво. Постигнатото от INSAIT за толкова кратко време е впечатляващо и именно затова държавата ще продължи да подкрепя последователно института", подчерта Галин Цоков.
Според него тези допълнителни средства са възможност "да задържим най-изявените български таланти в областта на точните науки и да им дадем възможност да се развият и работят на световно ниво" от България.
Борис Георгиев припомни, че при откриването на INSAIT през април 2022 г. Google е подпомогнал института с 250 хил. долара за докторантски стипендии.
INSAIT гледа с оптимизъм към разширяване на партньорството и бъдещи съвместни проекти. Решението за увеличеното финансиране е взето на най-високо ниво в Google след разглеждане на резултатите на INSAIT за последните 2 години, стана ясно още по време на събитието.
"Тази допълнителна подкрепа означава много за нас. INSAIT продължава да се разраства с бързи темпове и очакваме да разширим и засилим партньорството си с Google през следващите години", каза проф. Мартин Вечев, основател и научен директор на INSAIT.
"Източна Европа притежава невероятен потенциал за принос в областта на AI - въпреки това днес регионът е значително по-слабо представен в изследванията в областта. Надяваме се, че това сътрудничество не само да послужи за изграждането на по-разнообразна и приобщаваща глобална екосистема за AI, но и да даде възможност за нови пробиви в областта, които ще бъдат от пряка полза за региона," посочи д-р Слав Петров.
Само за две години INSAIT издаде десетки научни статии в областта на изкуствения интелект на водещи конференции, включително NeurIPS, CVPR, ICCV, ICLR и AISTATS.
Това е и първата институция в Източна Европа, която се присъедини към ELLIS - най-престижната европейска мрежа за изследвания в областта на AI.