Понеделник, 29 Апр 2024
           
Бизнес

Полезна информация за филтрираната вода

   
Полезна информация за филтрираната вода

За съжаление, при съвременните условия на живот никой не може да бъде напълно сигурен, че питейната вода в дома му е чиста, въпреки стандартното ѝ третиране от водоснабдителните дружества. Все повече хора разчитат на някой от начините за филтриране на водата, използвана от семейството му или на работното място.

Най-често прилагани методи на филтрация

Ако все още обмисляте по какъв начин да филтрирате водата си за пиене, запознайте се предварително с характеристиките на отделните методи за филтрация.

Механична филтрация

Чрез механичните филтри се премахват неразтворените във водата частици като утайки, пясък, седименти и други подобни. Отворите на филтрите могат да са с различна големина и да отстраняват примеси с големина от 1 до 150 микрона.

Обикновено механични филтри се монтират непосредствено след водомера или преди всички останали сегменти в система за пречистване. С тях не е възможно да бъдат отстранени неразтворени пестициди, химични замърсители, тежки метали, бактерии и др.

Филтри с активен въглен

Пречистването с активен въглен е широко използван метод. Порите на въглена са многобройни и успяват да задържат различни вещества. Чрез адсорбцията въгленът привлича хлора и производните му, пестициди и т.н. Наричани още „карбонови”, филтрите с активен въглен освен това подобряват и аромата, и вкуса на водата.

Мембранни технологии

При мембранното пречистване не се използват химикали и консумацията на енергия е относително ниска. С въпросната технология се извършва разделянето на водата от намиращите се в нея примеси. Мембраните са с различни по размери отвори и когато замърсителите са по-големи от тях, не могат да преминат и се отделят.

Разглежданият процес бива няколко вида в зависимост от размерите на порите на мембраните:

  • микрофилтрация – порите с размер 0,1-10 микрона задържат бактерии, всички твърди частици, по-големи от порите;
  • ултрафилтрация – порите с размер 0,02-0,5 микрона отстраняват и вируси, освен твърди частици и бактерии;
  • нанофилтрация – порите с размер 0,001-0,01 микрона елиминират всички микрозамърсители, включително тежки метали, нитрати и причиняващите твърдост на водата минерали;
  • обратна осмоза – през порите с размер 0,0001-0,003 микрона под налягане преминава една част от водата, а останалата се изхвърля заедно с абсолютно всички примеси.

Основни типове водни филтри за битови нужди

Пиенето на чиста вода е ключово за добрата хидратация и подпомага цялостното здраве. В зависимост от избрания тип система може да си осигурите пречистена вода не само за пиене, но и за готвене, къпане и всички останали нужди на офиса или домакинството.

Днес пазарът предлага широка гама от водни филтри, проектирани да отговорят на различни нужди и бюджет. Сред най-популярните за бита са:

Кани с филтрация

Те са бюджетни и популярни варианти. Състоят се от кана и пречистващ патрон, който задържа по-едри примеси, частично филтрира хлор, метали и химични вещества. Един литър вода обикновено се филтрира за около 6 мин.

Ако във водата обаче има повече вредни примеси като количество и вид, каните не са ефективни. Малко по-добри от тях са филтрите накрайници, които се поставят на водопроводния кран.

Системи за филтриране на вода за целия дом

Инсталирането на този вид филтриращи системи е на мястото на навлизане на водата в дома. Вариантите като тип и брой сегменти варира при различните модели, но общото е, че всички консуматори разполагат с третирана вода.

Системи за точково използване

Те са по-компактни и могат да се монтират под мивката за осигуряване на чиста вода в един кран. Дизайнът на някои модели позволява да се поставят и на плота. Ако системата е с обратна осмоза, по ваша преценка може да се превключва между стандартния поток от крана и водата от системата.

Диспенсъри с филтрация

Иновативните диспенсъри с филтрация са чудесно решение и за дома, и за офиса, като се предлагат в правостоящ и настолен вариант. Тези машини за вода обикновено разполагат с технологията обратна осмоза и гарантират неограничен достъп до чиста вода, включително гореща и газирана.

Голямото предимство на филтрираната вода е, че не съдържа вредни и токсични замърсители. Освен това чрез използването ѝ отпада необходимостта от закупуване на бутилки с вода, което е по-икономично и е значим принос в грижата към околната среда.