Кои са предимствата и недостатъците от въвеждането на еврото в България? Темата обсъждат по време на участието си в подкаста Money.bg Лични финанси икономистите Георги Ангелов от "Института за пазарна икономика" и Георги Вулджев от ЕКИП.
В защита на еврозоната икономистът Георги Ангелов заяви, че с влизането на България във валутния съюз страната ни ще бъде по-видима за инвеститорите и ще има повече възможности за привличане на капитали.
Според Георги Вулджев обаче единственият сигурен плюс от въвеждането на еврото е елиминирането на разходите за превалутиране, а всякакви останали плюсове са евентуални и крайно спекулативни.
"На фундаментално ниво ползите зависят от това, което държавата прави, а какво всъщност прави еврото?", попита реторично той. Според него еврозоната се е показала институционално слаба, за да принуди държавите към продуктивни реформи.
Георги Вулджев добави още, че друг плюс на еврозоната са ниските лихви, които обаче могат да се разглеждат като нож с две остриета.
"Влизайки в този паричен съюз ние се обвързваме с всички икономики в еврозоната, включително и със силно задлъжнелите Гърция и Италия", каза още той. И подчерта, че докато Гърция се реформира през последните години, притесненията около Италия остават силни, защото това е държава, чиято икономическа ефективност не е мръднала през последните 25 години, а същевременно нивото й на дълг продължава да расте.
"Това не може да продължава до безкрай, в един момент този проблем ще трябва да се реши, а когато и ние сме в еврозоната това е и наш проблем", каза Георги Вулджев.
Георги Ангелов обаче беше категоричен, че от всяка криза еврозоната излиза по-силна.