понеделник, 10 август 2026

ГЕРБ за делото на Божков в САЩ: Отказват да участват в поредната кампания, основана на внушения

  04.08.2026 19:21  


ГЕРБ излезе с официална позиция относно делото на Васил Божков, което той е завел в САЩ и оспорва наложените му санкции по закона "Магнитски".

Вчера съпредседателят на ДБ и народен представител Ивайло Мирчев призова бившия премиер и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов да обясни относно твърденията на Божков, които той е направил по делото, а именно, че е давал подкупи на Борисов, както и на бившия финансов министър Владислав Горанов срещу това те да проявят преференциално отношение към неговите стопански интереси. Твърденията на Божков са в документ на Службата за контрол на чуждестранните активи към Министерството на финансите на САЩ (OFAC).

Днес пък "Демократична България" изпрати официални запитвания до OFAC, до изпълняващия функциите главен прокурор Ваня Стефанова и до ДАНС във връзка с твърденията на Божков, че е давал подкупи на Борисов и Горанов.

"Винаги сме споделяли позицията и сме съдействали обективната истина да бъде изяснена! Ние я знаем!

Но отново гледаме добре познат сценарий - взема се един процесуален документ, изваждат се изречения и се размахват некоректно в публичното пространство", посочват ГЕРБ в позицията си.

От партията са категорични, че няма да бъдат въвлечени в "поредната медийна кампания, основана на внушения вместо на факти".

"Нека бъдем коректни - публикуван е процесуален документ, а не съдебно решение. Опитите отделни изречения да се представят като окончателна истина са политическа пропаганда, а не правен анализ.

От отговора на OFAC става ясно, че защитават решението на американската администрация да наложи санкции", подчертава още ГЕРБ.

Малко, след като ГЕРБ излязоха с позицията, Ивайло Мирчев също изпрати такава до медиите, в което постави въпроса защо Горанов е санкциониран по "Мганитски", а Бойко Борисов не е.

"Защо на финансовия министър Владислав Горанов са наложени санкции, а за премиера Бойко Борисов няма предприето нищо, въпреки че самото американско правителство е установило, в документ на службата за контрол над чуждестранните активи OFAC пише, че е установила, че бизнесменът Васил Божков е дал такъв подкуп? Надявам се САЩ да отговорят на този въпрос", заяви Мирчев.

Той разясни основните акценти в изпратеното по-рано днес от ДБ писмо до OFAC, ДАНС и прокуратурата, продиктувано от това, че досега по казуса с подкупа от едрия български бизнесмен за бившия премиер и финансов министър американското правителство се е осланяло само на твърденията на самия Васил Божков.

"Питаме американското правителство дали има нова информация по делото, което Васил Божков води в САЩ, по повод твърденията на OFAC, че е установила, че Божков а давал подкупи на Владислав Горанов и Бойко Борисов. Питаме българската прокуратура и ДАНС дали смятат да направят проверка, дали ще се възстанови делото тук и дали смятат да искат допълнителна информация от американската страна, за да може българското общество да научи нещо по този казус", уточни народният представител.

Той коментира и дали има връзка между навлизането на турската държавна компания Turkish Petroleum Overseas Company в търсенето на нефт и газ в черноморската ни акватория в блок Хан Тервел и замразяването на договора ни с "Боташ", като каза, че няма конкретна връзка, а този процес тече много от преди правителството на Румен Радев да дойде на власт.

"Но връзката с "Боташ" е другаде - при разширението на Странджа-1, и че от октомври 2027 г. спокойно руски газ ще може да бъде доставян в Европа, представен като турски микс", по думите на Мирчев.

Относно президентските избори той подчерта, че няма да има обща партийна кандидатура за президент заедно с ГЕРБ, но категорично такава ще има заедно с "Продължаваме Промяната" и Форума за демократично действие.


България иска извънредна помощ от ЕС за животновъдите
Бизнес
България иска извънредна помощ от ЕС за животновъдите

07.08.2026 20:25

Столична община гради нова инвестиционна политика
Политика
Столична община гради нова инвестиционна политика

07.08.2026 14:42

Новини
Община Перник обяви частично бедствено положение

07.08.2026 14:40

Съдът блокира събарянето на 12 сгради в местността \
Новини
Съдът блокира събарянето на 12 сгради в местността "Баба Алино"

06.08.2026 18:24

Свят
България, Румъния и Испания съвместно ще пазят въздушното пространство на НАТО

06.08.2026 18:22

\
Политика
"Гранична полиция" и НАП стартират проверки по границите с Гърция и Румъния

06.08.2026 18:20

 
 
 
 
 
07.08.2026 20:35
Родители обвиняват столична болница за тежка инфекция на новороденото им бебе
 
 
 
 
 
07.08.2026 20:25
България иска извънредна помощ от ЕС за животновъдите
 
 
 
 
 
07.08.2026 18:15
Почина легендарният британски музикант и продуцент Уилям Орбит
 
 
 
 
 
07.08.2026 17:30
Готвят промяна при цените на лекарствата, Ангелов и Шарков предупредиха за риск
 
 
 
 
 
07.08.2026 15:32
Предупредителен оранжев код за горещо време
 
 
 
 
 
07.08.2026 14:42
Столична община гради нова инвестиционна политика