понеделник, 27 юли 2026

Автобус 204 скъса мантинела и влезе в насрещното на Цариградско шосе

  27.07.2026 17:57  

  nova.bg

Автобус на столичния градски транспорт по линия 204, пътуващ от квартал „Младост” към Орлов мост, катастрофира на булевард „Цариградско шосе“. Превозното средство е скъсало мантинелата и е навлязло в насрещното. Благодарение на бетоновите прегради автобусът не е паднал от моста на Четвърти километър на кръговото кръстовище на Площада на авиацията.

По информация на NOVA четирима души са леко пострадали при инцидента - 16-годишно момиче, жена и двама мъже. Двама от потърпевшите са откарани с линейки в ИСУЛ "Царица Йоанна", а други двама - в "Пирогов". От УМБАЛСМ съобщиха, че става дума за 76-годишен мъж и 16-годишно момиче, които са в съзнание и са контактни. Двамата преминават подробни прегледи и изследвания.

Снимки от пътния инцидент вижте ТУК.

След инцидента превозното средство е препречило платнoто за движение в посока изхода на София откъм магистрала "Тракия". Това доведе до сериозни затруднения в трафика.

катастрофа

На място има и полиция, и служители на аварийните служби, които работят по разчистването на пътя и изясняването на причините за катастрофата. 

Свидетел на инцидента разказа пред камерата на NOVA, че шофьорът на автобуса му споделил, че не могъл да спре, защото спирачките отказали. "Добре, че не удари нито една от колите, но вътре имаше хора, някои от които са зле", добави той.

Друг мъж, чиято кола спряла точно пред автобуса след удара, разказа, че скоростта, с която превозното средство от градския транспорт преминало през мантинелата, не била ниска, но вероятно в рамките на ограничението.

Експертизи ще докажат дали причината за пътния инцидент е техническа неизправност. След видяното на записите на камерите се подозира точно това. По протектора на гумите има наранявания, но ще се уточни дали са в резултат късане на мантинелата, или отпреди това. Това съобщи директорът на СДВР главен комисар Николай Пелтеков по повод катастрофата с автобус на градския транспорт в София.

„По данни на водача на превозното средство става дума за техническа неизправност. Същите показания са дали и свидетели на пътния инцидент. Пробите му за алкохол и наркотици са отрицателни. На 21 юли е преминал технически преглед, който е показал, че возилото е изправно. Задната част на автомобила е започнала да криволичи по пътното платно, в резултат на това къса мантинелата. Водачът е 59-годишен, с опит в автомобилния транспорт. Предстои да се уточни броят на пътниците в превозното средство“, посочи Пелтеков.

По негови данни водачът има допуснати три леки ПТП, както и издадени 4 фиша за превишена скорост. Ще бъде образувано досъдебно производство, а ако шофьорът носи вина, ще понесе законовите последствия. Ще се разследва и дали настилката, или неустановена техническа изправност са причинили пътния инцидент. За тази цел ще бъдат изискани документи от пункта за годишни технически прегледи, прегледал автобуса.

От Столичната община обявиха, че ще изискат от „Столичен автотранспорт“ пълна проверка на инцидента. СО поднася своите искрени извинения на пострадалите и на всички граждани, засегнати от инцидента, и се надява те да се възстановят.

По данни на „Столичен автотранспорт“ на 25 юни 2026 г. на превозното средство е извършено техническо обслужване. Предстои да бъдат прегледани записите от видеонаблюдението на автобуса. Към момента те не могат да бъдат изтеглени от него поради установен теч на гориво. Водачът ползвал три последователни дни отпуск – от 22 до 24 юли 2026 г., последвани от два дни седмична почивка – 25 и 26 юли. На 27 юли той е застъпил първата си работна смяна. Превозно средство е произведено 2003 г., посоч

Движението временно беше пренасочено през кръговото кръстовище при „4-ти километър“. Минути преди 17 ч. автобусът беше изтеглен от платното в посока Пловдив, а около половин час по-късно - трафикът в района беше възобновен. 

автобус

Снимка: NOVA

Това не е първият подобен случай. Минути преди 6 часа сутринта на 28 септември 2022 г. на същото място отново автобус, но по линия 304, прекъсна мантинелите и навлезе в насрещното движение на булеварда. Тогата три бяха версиите за инцидента - техническа неизправност, човешка грешка и прилошаване на шофьора. Разследващите обаче отхвърлиха версията, че на шофьора му е прилошало. Автобусът тогава се движеше от кв. “Дружба” в посока Орлов мост, с начална спирка - болница “Света Анна”. Пътници в превозното средство тогава нямало. При случая отпреди 4 години обаче катастрофиралият автобус предприел маневра по изпреварване на друга кола от градската пътна мрежа. По думите на шофьора превозното средство поднесло заради мократа пътна настилка.


Новини
Столична община обявява конкурс за заемане на длъжността главен архитект

27.07.2026 14:43

Водач на електрическа тротинетка загина в катастрофа
Новини
Водач на електрическа тротинетка загина в катастрофа

27.07.2026 12:01

Новини
15-годишно момиче е с опасност за живота след катастрофата на АМ „Марица“

27.07.2026 11:42

Новини
Мъж с тротинетка почина след удар от кола в Горна Оряховица

27.07.2026 10:14

Мъж и 8-годишния му син бяха блъснати на пешеходна пътека в Червен бряг
Новини
Мъж и 8-годишния му син бяха блъснати на пешеходна пътека в Червен бряг

27.07.2026 10:09

Шофьор с близо 4 промила алкохол предизвика катастрофа на булевард в Добрич
Новини
Шофьор с близо 4 промила алкохол предизвика катастрофа на булевард в Добрич

27.07.2026 10:03

 
 
 
 
 
27.07.2026 18:07
Валентин Илиев е новият спортен директор на ЦСКА
 
 
 
 
 
27.07.2026 17:57
Автобус 204 скъса мантинела и влезе в насрещното на Цариградско шосе
 
 
 
 
 
27.07.2026 17:53
Възраждат Тупак за обща песен с Еминем и 50 Cent
 
 
 
 
 
27.07.2026 17:00
Безплатни и анонимни тестове за хепатит B и C в НЦЗПБ
 
 
 
 
 
27.07.2026 16:49
Хванаха над 2,6 тона кокаин край Португалия за 500 млн. евро
 
 
 
 
 
27.07.2026 16:45
Пулев: Осигуряваме всички инструменти за развитие на индустрията и регионите