четвъртък, 30 юли 2026

Справката на ГДБОП за полетите на Пеевски е внесена в парламента

  10.07.2026 14:45  
Справката на ГДБОП за полетите на Пеевски е внесена в парламента

Министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев е изпратил официално в Народното събрание справката относно проведена оперативно-издирвателна дейност в Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ (ГДБОП).

Документът е изпратен до председателя на Народното събрание във връзка с искания от страна на народни представители да се запознаят с наличните данни относно проверката на санкционирани по глобалния закон „Магнитски“ лица.

Предоставените данни не застрашават по-нататъшните действия на органите на реда, уверяват от МВР. Към справката е приложена разпечатка от международна система, която показва резервационните и полетни данни от началото на 2023 година до юни 2026 година на лице, за което има постъпили сигнали, по които се извършват проверки, добавят от ведомството на Демерджиев.

Вчера депутатът от ДПС Хамид Хамид поиска съдействие от председателя на парламента Михаела Доцова за получаване на документи, свързани с изнесената информация за полетите на Пеевски. Хамид заяви, че по време на изслушването си в пленарна зала Демерджиев е поел ангажимент да предостави всички документи, на които се основават твърденията му, но това не било направено.

По думите му част от информацията, представена от министъра, вече била поставена под съмнение от официални данни, получени от турските власти. „Поискахме документите, на които министърът се позоваваше, но до този момент не сме получили нищо. Имаме опасения, че междувременно се предприемат действия по отношение на тези документи“, заяви Хамид от парламентарната трибуна.

По-късно министър Демерджиев отвърна, че на разположение на българските депутати съвсем скоро ще бъде представен пълният списък, до който е стигнал ГДБОП. „Така всеки от вас ще може да прецени кои са тези хора, какви са техните връзки с Пеевски, има ли нещо нездраво в тези връзки, дали част от въпросните хора са участвали в процедури по обществени поръчки, дали други са ни познати от делото "КТБ", наричано и "Аферата "КТБ" и т.н. Списъкът ще бъде достъпен, така че всеки сам ще може да си направи изводите“, каза Демерджиев.


Машините за гласуване ще имат гласови указания за незрящите
Политика
Машините за гласуване ще имат гласови указания за незрящите

30.07.2026 12:10

Новини
Мъж загина, след като се преобърна с АТВ в Благоевградско

30.07.2026 12:05

Новини
Разследват незаконно подслушване в Община Горна Оряховица

30.07.2026 12:00

Новини
Голям пожар между столичните квартали „Люлин“ и „Модерно предградие“

29.07.2026 13:59

Радев: Колкото повече работят МВР и службите, толкова повече прокуратурата им пречи
Политика
Радев: Колкото повече работят МВР и службите, толкова повече прокуратурата им пречи

29.07.2026 10:06

Изборите за президент на България ще са на 25 октомври
Политика
Изборите за президент на България ще са на 25 октомври

29.07.2026 09:29

 
 
 
 
 
30.07.2026 17:20
Bulgaria Air си партнира с WorldTicket by GO7, за да разшири глобалната си дистрибуция
 
 
 
 
 
30.07.2026 17:16
Столична община улеснява издаването на таксиметрови разрешителни
 
 
 
 
 
30.07.2026 17:12
Проект RESCALE ще подкрепи 200 малки и средни предприятия от България и Сърбия с програма за развитие на стойност 6 млн. евро
 
 
 
 
 
30.07.2026 17:07
Петрова проведе телефонен разговор с министъра на външните работи на Ислямска република Иран Абас Арагчи
 
 
 
 
 
30.07.2026 16:47
ДПС атакува в съда отнемането на сградата им, водят преговори за нова
 
 
 
 
 
30.07.2026 16:44
Започна оросяването на уличните платна в София заради високите температури