вторник, 11 август 2026

Пулев: Лукойл-България беше на крачка от затваряне

  01.07.2026 19:32  


Предприехме една много важна и решителна стъпка в подкрепа на националния интерес, на националната сигурност, тъй като „Лукойл” е актив от структуроопределящо естество за българската икономика и пазар на горива.

Това беше голяма победа за българските потребители, защото успяхме да обезопасим поредната бомба, която беше заложена от предишното управление. „Лукойл България” беше на ръба да бъде затворена, като дейност, тъй като те нямаха достъп до петрол, който е нужен на база на техническите параметри, рафинерията да работи ефективно, да не се задръстват техническите мощности. Имаше риск рафинерията да бъде затворена, което щеше да доведе до сътресение. Това заяви вицепремиерът и министър на икономиката, инвестициите и индустрията Александър Пулев в предаването „Лице в лице” по БТВ.

По думите му това е допуснато от предишното правителство и по време на управлението на предишния особен управител.

„Срещата с "Литаско" беше една важна и решителна стъпка, която ще ни доведе до отпадането на арбитражния спор. По време на управлението на Борисов едно безпрецедентно изказване в Комисия по енергетика доведоха до потенциална щета за българските граждани в размер на 3 млрд. евро. Имаше едно епично заседание, 30-секундно”, поясни той. И добави: „Това беше един доста нескопосан опит да се национализира частна собственост.

„Оттам започнаха каскада от събития. Има спор в размер на 3 млрд. евро. Съвсем естествено "Литаско" искат да защитят своя частен актив и те започнаха да блокират сметки на „Лукойл България”, започнаха да блокират достъп до различни контрагенти, така че рафинерията беше ограничена и това щеше да доведе до нейното затваряне. Те нямаха достъп до доставка на суровини от търговци, регистрирани в Швейцария”, разкри Александър Пулев.


Министър Пулев проучва икономическия потенциал на видинския регион
Политика
Министър Пулев проучва икономическия потенциал на видинския регион

05.08.2026 18:34

Кабинетът включва две дружества на „Лукойл“ сред обектите, свързани с националната сигурност (ВИДЕО)
Политика
Кабинетът включва две дружества на „Лукойл“ сред обектите, свързани с националната сигурност (ВИДЕО)

29.07.2026 13:54

Бизнес
Пулев: Осигуряваме всички инструменти за развитие на индустрията и регионите

27.07.2026 16:45

Кабинетът \
Политика
Кабинетът "Радев" продължава да харесва и назначава кадри на Борисов

23.07.2026 10:56

Бизнес Коментари
Пулев: Средства за насърчителни мерки за бизнеса има

15.07.2026 18:46

Новая газета: Патриарх Даниил е агент на Москва, Радев - лобист на Лукойл
Коментари
Новая газета: Патриарх Даниил е агент на Москва, Радев - лобист на Лукойл

22.06.2026 17:25

 
 
 
 
 
10.08.2026 19:13
Община Кричим поема разходите за погребението на пребития до смърт Георги Кузев
 
 
 
 
 
10.08.2026 19:06
Прогнозата за утре: Жегата се засилва, термометрите ще сочат между 33° и 38°
 
 
 
 
 
10.08.2026 18:26
Земетресение от 7,4 по Рихтер разтърси Колумбия: Има пострадали и срутени сгради
 
 
 
 
 
10.08.2026 18:21
Възстановяват Международния балетен конкурс във Варна след години прекъсване
 
 
 
 
 
10.08.2026 18:17
КЗП с над 14 500 проверки и санкции за 1,31 млн. евро за годината с лев и евро
 
 
 
 
 
10.08.2026 18:08
Спаси София: Топлофикация София не е Барон Мюнхаузен, за да се спаси сама