вторник, 4 август 2026

ПП забърка бащата на евродепутат от ГЕРБ с Баба Алино и Невзоров

  24.06.2026 19:21  
ПП забърка бащата на евродепутат от ГЕРБ с Баба Алино и Невзоров

Депутатът от “Продължаваме промяната“ Йордан Терзийски обяви във вторник в кулоарите на парламента, че бащата на евродепутата от ГЕРБ Емил Радев е бил "съдружник“ на украинския бизнесмен Олег Невзоров.

Терзийски говори след изслушването на регионалния министър Иван Шишков, който обяви пред депутатите, че е имало “политически чадър“ върху незаконното строителство край Варна.

Прокуратурата обяви, че води шест разследвания за строежите на Баба Алино, но самият Олег Невзоров все още е свободен гражданин, срещу когото няма повдигнати никакви обвинения.

“Арх. Шишков каза, че има политически чадър над случая „Баба Алино“, но няма доказателства за това. Искам да потвърдя, че политически чадър има. Искам да му предоставя и доказателства за този факт. Политическият чадър е осъществяван именно от ГЕРБ и доказателство за това е фактът, че бащата на евродепутат от ГЕРБ е съдружник с фирмата на г-н Невзоров в обекти в Баба Алино“, каза Терзийски.

Самият Емил Радев обяви, че ще заведе дело срещу депутата от ПП Йордан Терзийски и срещу всеки, който “се опитва да въвлича мен и семейството ми в скандала „Баба Алино“.

ПУП през 2022 година

Йордан Терзийски обясни, че има заповед за допускане на подробен устройствен план в местността от 2022 г., под който са се „подписали именно г-н Йордан Радев и фирмата на г-н Невзоров. Това са недвусмислени доказателства".

ПП раздадоха на медиите и съответните снимки, които приличат на документи. По това време Община Варна е управлявана от ГЕРБ.

“Днес поискахме изслушване и на бившия шеф на ДАНС, настоящия шеф на ДАНС и на бившия шеф на ДАНС във Варна. За съжаление, управляващите отказаха. Това щеше да хвърли много сериозна яснота върху този казус и днес нямаше да си говорим неща, които са в сферата на хипотезите, защото ние от г-н Шишков не чухме нищо ново по този казус. Единственото ново са тези факти, които аз в момента представям пред вас“, допълни депутатът от ПП

След въпрос имало ли е чадър от страна на сегашния кмет на Варна Благомир Коцев, Терзийски каза, че “чадърът е започнал и се осъществява единствено от партия ГЕРБ.“

"Бащата на евродепутат от ГЕРБ е съдружник с фирмата на Олег Невзоров в обектите в Баба Алино. Съмнения вече няма! Всички пътища водят към Борисов-Пеевски", написа във Фейсбук бившият депутат от ПП Михал Камбарев и публикува снимки на документи.

"Долни спекулации"

“Долни спекулации и политически внушения се използват като инструмент за отклоняване на общественото внимание от реалните въпроси и институционалната отговорност! За пореден път ПП се опитват да прикриват управленския провал на кмета Коцев, като очернят опоненти, но в правова държава политическият дебат не може да се води чрез дискредитиране и подмяна на фактите", обяви Емил Радев във Фейсбук.

Той допълва, че е “абсолютна лъжа“, че Олег Невзоров и баща му са съдружници.

“Истината е, че в далечната 2007 г. баща ми и негов съдружник – български гражданин, придобиват 2/3 идеални части от незастроен поземлен имот в местността „Баба Алино“. В същата година дружеството „Евро Рит“ ООД придобива останалите 1/3 идеални части от въпросния имот", разказва евродепутатът от ГЕРБ.

Той твърди, че с цел прекратяване на съсобствеността и разделяне на имота на реални части през 2022 г. е инициирана процедура за приемане на ПУП.

“Съгласно установения ред, документите са подадени в кметството в район „Приморски“. Спазени са всички законови изисквания, твърди Емил Радев.

По думите му има договор с нотариална заверка на подписите от 16 юни 2025 г. Румен Симеонов продава 100% от капитала на „Евро Рит“ ЕООД на „Форест Клуб Варна“ ООД.

На 27 юни 2025 г. „Форест Клуб Варна“ ООД е вписан в Търговския регистър като едноличен собственик на капитала на „Евро Рит“. По този начин „Форест Клуб Варна“ ООД придобива собствеността върху 1/3 идеални части от имота.

"Това е сделка, която е станала без наше знание и е сключена с цел заобикаляне изискванията на чл. 33 от Закона за собствеността, по силата на който при продажба на съсобствен имот продаваната част трябва да бъде предложена първо на останалите съсобственици. От този момент нататък законът изисква всички подавани документи да са подписани от всички съсобственици", коментира още Емил Радев.

И до настоящия момент – почти 4 години по-късно, процедурата за одобряване на ПУП за имота не била приключила.

"Ако в случая имаше политически чадър от ГЕРБ, то такъв ПУП щеше да бъде изработен и одобрен още в мандата на кмета Иван Портних, т.е. до края на 2023 г. Това не само не е станало, но и няма яснота кога изобщо ще се случи. Фактите са проверими, а документите са публични. Всичко останало е политически шум, който няма общо с истината!", заключава Радев, цитиран от Клуб Z.


Има заподозрени за убийството на бизнесмена Владимир Янков в Банкя
Новини
Има заподозрени за убийството на бизнесмена Владимир Янков в Банкя

31.07.2026 13:12

МВР разработва нова методика за тежките катастрофи, включва и дронове
Коментари
МВР разработва нова методика за тежките катастрофи, включва и дронове

31.07.2026 12:48

Нови разкрития по скандала с подслушването в Горна Оряховица: Устройство е открито още през 2023 г.
Новини
Нови разкрития по скандала с подслушването в Горна Оряховица: Устройство е открито още през 2023 г.

31.07.2026 10:19

Новини
Мъж загина, след като се преобърна с АТВ в Благоевградско

30.07.2026 12:05

Новини
Разследват незаконно подслушване в Община Горна Оряховица

30.07.2026 12:00

Политика
ПП дава Бюджет 2026 на Конституционния съд

29.07.2026 15:43

 
 
 
 
 
03.08.2026 19:59
КРС иска проверка на "Еконт" заради увеличението на цените от 1 август
 
 
 
 
 
03.08.2026 19:57
Министерството на здравеопазването прави одит на "Пирогов"
 
 
 
 
 
03.08.2026 16:06
Ивайло Мирчев пита Борисов да обясни за дело на Васил Божков в САЩ
 
 
 
 
 
03.08.2026 15:46
ДБ не дават безусловна подкрепа на ПБ за ВСС
 
 
 
 
 
03.08.2026 15:45
Тръмп се закани да накаже Канада заради дима от горските пожари
 
 
 
 
 
03.08.2026 15:43
Софийската Митрополия отрича патриарх Даниил да е прекъсвал литургията заради освиркване на Митрофанова