четвъртък, 18 юни 2026

Френски танкер премина през Ормузкия проток след края на конфликта с Иран

  18.06.2026 13:48  

  БТА

Френският танкер за втечнен природен газ (LNG) Mraikh е напуснал Персийския залив през Ормузкия проток, показват данни на платформата за проследяване на кораби MarineTraffic. Това е първият LNG танкер, преминал по маршрута след началото на конфликта с Иран.

Корабът плава под френски флаг и е собственост на базирано в Нант подразделение на норвежката компания Knutsen OAS Shipping.

Според платформата на аналитичната компания Kpler, която следи товарните превози по море, танкерът е превозвал 76 535 тона втечнен природен газ, натоварени в Рас Лафан, Катар. Крайната му дестинация е пристанище Касим в Пакистан, предаде АФП.

Съединените щати заявиха, че Ормузкият проток ще бъде отворен отново в рамките на няколко дни, след като в неделя беше обявено споразумение с Иран за прекратяване на продължилия три месеца и половина конфликт. 

Ормузкият проток е един от най-важните морски коридори в света, през който преминава значителна част от световните доставки на петрол и втечнен природен газ (LNG). Всяко напрежение в региона, особено между Иран и западните държави, традиционно поражда опасения за сигурността на корабоплаването и стабилността на енергийните пазари.

През последните години районът е сцена на периодични инциденти и геополитически напрежения, които влияят върху цените на енергоносителите и маршрути на танкерите. Заради стратегическото си значение, движението през протока се следи внимателно от международни платформи за проследяване на кораби и анализатори на енергийния пазар.


Тръмп: Който и да продаде ядрено оръжие на Иран, ще бъде ударен с ядрено оръжие
Новини
Тръмп: Който и да продаде ядрено оръжие на Иран, ще бъде ударен с ядрено оръжие

18.06.2026 09:35

Свят
Кога ще бъде подписано споразумението между САЩ и Иран и какво предвижда за двете страни

18.06.2026 09:02

Коментари
Джей Ди Ванс: Тръмп никога не е казвал, че иска Реза Пахлави за лидер на Иран

17.06.2026 12:06

Сделката с Иран включва частен фонд от 300 млрд. долара
Свят
Сделката с Иран включва частен фонд от 300 млрд. долара

17.06.2026 09:30

Папа Лъв XIV приветства мирната сделка между САЩ и Иран: Благодаря на Господ
Свят
Папа Лъв XIV приветства мирната сделка между САЩ и Иран: Благодаря на Господ

17.06.2026 09:15

Иран заплаши Израел с твърд отговор, ако не прекрати атаките в Ливан
Свят
Иран заплаши Израел с твърд отговор, ако не прекрати атаките в Ливан

17.06.2026 09:05

 
 
 
 
 
18.06.2026 14:46
ДПС иска отпадане на уседналостта за местните избори
 
 
 
 
 
18.06.2026 14:34
Абровски: Пробите, които се взимат и изследват на ГКПП Капитан Андреево, не могат да бъдат манипулирани
 
 
 
 
 
18.06.2026 13:50
Учени разгадаха 50-годишна мистерия: Нашата черна дупка не е „счупена“, просто духа слаб бриз
 
 
 
 
 
18.06.2026 13:48
Френски танкер премина през Ормузкия проток след края на конфликта с Иран
 
 
 
 
 
18.06.2026 13:47
Мицкоски поиска от ЕС гаранции срещу нови двустранни условия за Скопие
 
 
 
 
 
18.06.2026 13:44
За първи път в България: Тънко черво замени шийния хранопровод при пациент с рак