петък, 28 август 2026

Украински туристи чакат до 12 часа на границата с Румъния по пътя към България

  09.06.2026 15:23  
Украински туристи чакат до 12 часа на границата с Румъния по пътя към България

Сериозни затруднения при преминаването на граничния пункт Порубное – Сирет между Украйна и Румъния поставят под риск летните пътувания на хиляди украински туристи към Българското Черноморие. За проблема алармира пред TravelNews Тодорка Енева от Сдружението на туроператорите и туристическите агенти „Обединение Бъдеще за туризма“, която е един от големите туроператори у нас, работещи на украинския пазар.
 
По думите ѝ туристите са принудени да чакат по 10-12 часа на границата, където се извършват проверки с вземане на биометрични данни, включително отпечатъци и снимки. Пунктът е първата шенгенска граница по маршрута на пътуващите от Украйна, което води до значително забавяне на обработката на пътниците.
 
„Един автобус се обработва по час и половина. Образуват се огромни опашки, а хората чакат с часове без елементарни условия“, посочи Енева. Сред засегнатите са предимно майки с деца, които пристигат на почивка в България за 15-20 дни. Според туроператорите условията на границата са изключително тежки, тъй като няма тоалетни и откъде да си купиш вода.
 
„Ситуацията е абсурдна и много сериозна, защото това са жени с деца. Няма достатъчно тоалетни, няма вода. Хората стоят по 12 часа на границата“, коментира Тодорка Енева.
 
Заради затвореното въздушно пространство над Украйна туристите нямат възможност да използват самолети и основният начин за достигане до българските курорти остава автобусният превоз. Това прави сухопътния маршрут през Румъния жизненоважен за туристическия поток към България, коментира Тодорка Енева.
 
По думите на представителите на туристическия бранш проблемът засяга не само туристите, но и българските туроператори, хотелиери и цялата индустрия, която разчита на гости от всякакви националности през летния сезон.
 
„Това са хора, които искат да дойдат в България и да похарчат парите си тук. От тях печелят българските туроператори, хотелите, ресторантите и местният бизнес“, коментира Енева.
 
Според нея е необходимо институциите да реагират спешно. За ситуацията вече е информиран министърът на туризма Илин Димитров. От туристическия сектор настояват и за намеса на Министерството на външните работи чрез разговори с румънските власти за ускоряване на процедурите на граничния пункт.
 
Представители на бранша определят настоящата ситуация като абсурдна и предупреждават, че ако проблемът не бъде решен бързо, това може да доведе до отказ от пътувания и загуби за българския туризъм в разгара на летния сезон.

Новини
Временно се преустановява издаването на български паспорти с 10-годишна валидност

28.08.2026 17:43

Политика
България получи 489 млн. евро от SAFE

28.08.2026 15:23

Спорт
Никола Цолов сяда зад волана на болид от Формула 1 още тази седмица

25.08.2026 18:51

Новини
България пое нов дълг от 95 млн. евро при 4,39% доходност

25.08.2026 17:15

Новини
България ще черпи ноу-хау от Япония за развитие на пътната и железопътната инфраструктура

24.08.2026 16:02

Бизнес
Остаряващият жилищен фонд отваря нова ниша за имотния пазар

24.08.2026 11:46

 
 
 
 
 
28.08.2026 19:13
МЗ: Осигуряването на кръв не е задължение на пациента
 
 
 
 
 
28.08.2026 19:08
Терзиев: Топлофикация София подменя над 40 км тръби, взехме си поука от миналата година
 
 
 
 
 
28.08.2026 19:04
Министерство на енергетиката предлага преобразуване на АУЕР
 
 
 
 
 
28.08.2026 18:58
След две победи и служебен успех: Гришо е в основната схема на US Open и усеща нов прилив на енергия
 
 
 
 
 
28.08.2026 18:53
Вучич след смъртта на Младич: Хага искаше той да умре зад решетките
 
 
 
 
 
28.08.2026 18:35
БАБХ установи наднормени остатъци от пестициди в 720 кг чай от Китай