Всички първостепенни разпоредители с бюджет продължават да разполагат с ресурса, предвиден в закона за бюджета, съобщиха от Министерството на финансите във връзка с медийни публикации и постъпили запитвания.
От ведомството уточняват, че лимитите за първата половина на юни са предоставени в пълния размер, заявен от съответните бюджетни организации. Месечните лимити ще продължат да се определят по установената процедура, без това да се отразява на работния ритъм на институциите или на учебния процес.
Съгласно Закона за публичните финанси всяка бюджетна организация заявява необходимия ресурс за месеца, като той се разпределя на две части - за периода от 1 до 15 число и от 15 до края на месеца.
От Министерството на финансите посочват, че към края на май част от бюджетните организации не са усвоили напълно предоставените им лимити и са натрупали резерви. Поради това в началото на юни неизползваните средства са били служебно върнати в централния бюджет като мярка за по-ефективно управление на ликвидността в условията на действащия т.нар. удължителен закон.
Ведомството подчертава, че при възникване на обоснована необходимост допълнителен ресурс може да бъде предоставен още в същия или на следващия ден след подаване на мотивирано искане. По информация на министерството тази практика се прилага ежедневно и гарантира нормалното функциониране на държавните системи.
От финансовото министерство уточняват още, че мярката е временна и ще действа до приемането на Закона за държавния бюджет за 2026 година.
Специално внимание се обръща на финансирането на общините и образователната система. Министерството уверява, че всички лимити за делегираните от държавата дейности през юни, включително средствата за образование, се предоставят в пълен размер. Общинските училища не попадат в обхвата на временната мярка за връщане на неусвоени средства.

--900.jpg)