петък, 7 август 2026

МВР министърът: Кандев ме изненада, мъжете трябва да говорят в очите и високо, не да четем постове във фейсбук

  08.06.2026 17:20  
МВР министърът: Кандев ме изненада, мъжете трябва да говорят в очите и високо, не да четем постове във фейсбук

Вътрешният министър Иван Демерджиев направи първи коментар за решението на Георги Кандев да напусне системата на МВР днес. 

"Преди по-малко от час господин Кандев ме изненада със заявлението си за прекратяване на правоотношенията ни по собствена воля, без да има изложени мотиви. Аз го питах дали има конкретни мотиви, но той не изложи пред мен такива. По-скоро мотивите му бяха от личен характер, които не смятам, че трябва да споделям", каза Демерджиев. 

"Аз съм възпитан, че мъжете трябва да говорят директно, в очите и високо и ако нещо трябваше да каже господин Кандев, трябваше да го каже в този разговор с мен, а не да четем постове във фейсбук. Не само, че никой не му е пречил, знаете от първия ден, че той се ползваше с пълното ми доверие, многократно съм го заявявал и в нито една секунда не е усещал нищо друго, освен подкрепа в работата си", допълни МВР министърът. 

Той обясни, че няма как да не приеме оставка, заявена пожелание на някой, "който очевидно е мотивиран да го направи". 

"Защо и как - знае той. Аз му пожелавам успех, включително в бъдещата политическа кариера. Но когато в окото на бурята, излезеш и оставиш хората си, за мен това не е много похвално. Не съм готов нито аз, нито политическото ръководство с предложения за титуляр, не сме обмисляли това. Включително сутринта проведохме оперативка с господин Кандев и нямаше никаки индикации за такова решение от негова страна и ще помислим да предложим фигура, която може успешно да се справи с тази задача", каза още министър Иван Демерджиев. 

Изпълняващият длъжността главен секретар на МВР Георги Кандев напуска системата, това съобщи самият той с пост във фейсбук. 

"Днес напускам МВР. Да избирам между поста и принципите си е невъзможно. Да обещавам действия, когато се налага да мълча - също. Разбрах посланието",  заявява Кандев.

"30 години нося униформата със съзнанието, че законът е гръбнакът на държавата, че задачата на полицая не е да е удобен, а да е полезен. Затова не мога да бъда човека, който просто ще гледа страшно в камерите. Моята задача винаги е била да търся истината, да нося отговорност и да вземам решения, когато е трудно. В месеците преди изборите доказах, че мога да я изпълня, когато имам свобода и подкрепа. Всички полицаи го доказахме", посочва той в социалните мрежи и допълва: "Не искам да нося отговорност за решения, които не вземам и за фасада, която не искам да подпирам с името си. За доверието на хората няма указ".


Търсят извършителите на жестоко убийство в Пловдив
Новини
Търсят извършителите на жестоко убийство в Пловдив

05.08.2026 17:14

Радев: Изключително опасен наркотик с висока смъртност, борбата с него е приоритет
Политика
Радев: Изключително опасен наркотик с висока смъртност, борбата с него е приоритет

04.08.2026 18:14

Новини
Спряха микробус с 20 незаконни мигранти край Ропотамо

04.08.2026 15:38

Бивш прокурор отива на съд за хулиганство и възпрепятстване на полицейска проверка
Новини
Бивш прокурор отива на съд за хулиганство и възпрепятстване на полицейска проверка

04.08.2026 14:51

Коментари
Демерджиев: Спряхме модерна лаборатория за фентанил, предстоят още арести

04.08.2026 12:44

Борисов е понатежал и се чуди как да излъже закона - съмнителна позиция на Вълчев разбуни духовете
Коментари
Борисов е понатежал и се чуди как да излъже закона - съмнителна позиция на Вълчев разбуни духовете

03.08.2026 15:34

 
 
 
 
 
07.08.2026 20:35
Родители обвиняват столична болница за тежка инфекция на новороденото им бебе
 
 
 
 
 
07.08.2026 20:25
България иска извънредна помощ от ЕС за животновъдите
 
 
 
 
 
07.08.2026 18:15
Почина легендарният британски музикант и продуцент Уилям Орбит
 
 
 
 
 
07.08.2026 17:30
Готвят промяна при цените на лекарствата, Ангелов и Шарков предупредиха за риск
 
 
 
 
 
07.08.2026 15:32
Предупредителен оранжев код за горещо време
 
 
 
 
 
07.08.2026 14:42
Столична община гради нова инвестиционна политика