вторник, 23 юни 2026

СО придобива Паметника на Съветската армия

  14.05.2026 14:10  
СО придобива Паметника на Съветската армия

Столичният общински съвет (СОС) прие предложение на кмета на София Васил Терзиев Столична община да придобие безвъзмездно от държавата скулптурните фигури и барелефи от Паметника на Съветската армия, предаде БТА.

Освен това в доклада се предлага и СО да придобие имота, който е частна държавна собственост, в село Лозен, район "Панчарево", където към момента се съхраняват частите на МОЧА. В него се посочва още, че паметникът включва и други композиционни елементи - две композиции "Посрещане на съветската армия", релефната композиция "Отечествената война", релефната композиция "Тилът", релефната композиция "Октомври 1917" и венци на славата, които се намират в поземлен имот на бул. "Евлоги и Христо Георгиеви" № 99А в София.

С цел трайно задоволяване на обществени потребности от местно значение СОС даде съгласие Столичната община да придобие безвъзмездно всички описани скулптурни фигури и барелефи.

След придобиването им СО има намерение да проведе разговори и обществено обсъждане за бъдещия облик и мястото на художествения ансамбъл като част от културната памет на града.

Общата максимална балансова стойност на активите е 12 203 560,18 евро, се посочва още в доклада.

След заседанието на СОС Терзиев обясни, че фигурите и барелефите от Паметника на Съветската армия трябва да бъдат собственост на СО, за да може решенията за бъдещето им да се вземат от СОС.

"Ние сме собственици на земята. Нормално е да бъдат и фигурите наша собственост, за да може решението да се вземе от Столичния общински съвет", обясни кметът, който допълни, че не става дума за еднолично решение на кмета, а за въпрос, който е в правомощията на колективния орган - СОС.

Според него, когато цялата отговорност е на едно място, по-лесно е да се вземе ясно решение какво трябва и какво не трябва да се прави с паметника.

Ще има и дебат за съдбата на художествения ансамбъл - дали трябва да бъде възстановен на същото място, или да бъде преместен другаде. "Имам собствено мнение, но тук въпросът е принципен и е свързан с по-лесното управление", подчерта Терзиев и отбеляза, че до края на есента се очаква да приключи процесът по изработване на идейни проекти за бъдещето на пространството в Княжеската градина, като ще бъдат проведени и обществени обсъждания.

"Моето лично мнение е, че там трябва да се търси реализация на проект, свързан с нещо, което ни обединява, а не нещо, което ни разединява", по мнението на столичния кмет и припомни, че има старо решение за демонтажа на паметника, което е частично изпълнено, и подчерта, че предстоят публични обсъждания и разработване на концепция за бъдещето на това знаково пространство в центъра на София.


Новини
Голям пожар избухна в столичния квартал "Обеля"

23.06.2026 19:21

Фермерското изложение \
Бизнес
Фермерското изложение "Нашето родно" идва в София на 26 и 27 юни

23.06.2026 17:45

632 млн. евро е общата сума на спрените индексации в пътното строителство
Бизнес Коментари
632 млн. евро е общата сума на спрените индексации в пътното строителство

23.06.2026 17:43

КТ \
Бизнес
КТ "Подкрепа" скочи срещу фискалния геноцид над държавните служители

23.06.2026 17:14

КС \
Новини
КС "отряза" достъпа на КЗК до трафични данни

23.06.2026 17:13

Управляващите замразяват минималната заплата за две години
Политика
Управляващите замразяват минималната заплата за две години

23.06.2026 17:10

 
 
 
 
 
23.06.2026 19:46
Дженифър Лопес разкри, че е ослепяла по време на тежък здравословен проблем
 
 
 
 
 
23.06.2026 19:41
Родители кръстиха бебето си Xfrgolszzzxy, болницата отказа да го регистрира
 
 
 
 
 
23.06.2026 19:39
Готови са да умрат за Меси
 
 
 
 
 
23.06.2026 19:36
SoyMotor: Цолов е пред дебют във Формула 1
 
 
 
 
 
23.06.2026 19:28
Жълт код за опасно време в сряда: Очакват се гръмотевични бури и градушки (КАРТА)
 
 
 
 
 
23.06.2026 19:25
Русия обмисля пълна забрана за износ на дизел