сряда, 8 юли 2026

К'орианка Килчър съди Джеймс Камерън за "кражба на лицеви черти"

  08.05.2026 12:57  


Актрисата К'орианка Килчър е завела дело срещу режисьора Джеймс Камерън и студиото Disney. Основното й обвинение е, че са използвали чертите на лицето й като основа за създаването на Нейтири - ключов персонаж в хитовата поредица "Аватар".

Според съдебните документи, подадени в Калифорния, Камерън е използвал снимка на 14-годишната Килчър от филма "Новият свят" от 2005 г., където тя играе Покахонтас.

В обвиненията актрисата твърди, че режисьорът на "Аватар" е "извлякъл, репликирал и комерсиално използвал" нейното лице без знанието и съгласието й. Тя обвинява Камерън и Disney в нарушаване на права й за публичност и неправомерно използване на биометрични данни.

Килчър, която е от индианско-перуански произход, заявява, че е разбрала за използването на лицето й едва през 2010 г., когато Камерън й подарил скица на Нейтири със следния надпис: "Твоята красота беше моето първо вдъхновение за Нейтири".

Тя приела жеста като лична благодарност, а не за признание, че дизайнът на героинята е базиран директно на нейното лице. Едва през 2023 г., след интервю на Камерън, в което той посочва нейна снимка като "реалния източник" за Нейтири, актрисата осъзнава мащаба на използването.

Кадър от "Аватар"

Източник: Forum Film / Кадър от "Аватар"

"Аватар" от 2009 г. остава най-касовият филм в историята с приходи от близо 3 млрд. долара. Филмите комбинират реална актьорска игра и компютърно генерирани персонажи, като Нейтири е сред най-разпознаваемите образи. Историята проследява връзката между Джейк Съли и Нейтири на луната Пандора и борбата срещу човешката експлоатация на природните ресурси, припомнят ВВС.

К’орианка Килчър

Източник: GettyImages

К'орианка Килчър настоява за обезщетение, компенсации за нанесени вреди и дял от печалбите на поредицата. Нейният екип твърди, че "Аватар" се представя като филм, който подкрепя борбите на коренните народи, докато в същото време "тихо експлоатира" актриса от такъв произход.

lifestyle.bg


Новини
МОН започва проверка по сигнали за заснет филм с ЛГБТ тематика в две столични училища

03.07.2026 19:13

Развлечения
Играта на играчките 5 пренаписа историята с рекорден старт от $ 312 млн. глобално

22.06.2026 11:00

Развлечения
Джим Кери се завръща в една от най-култовите си роли 26 години по-късно

19.06.2026 17:46

Почина един от обвиняемите за трагедията в Кочани
Свят
Почина един от обвиняемите за трагедията в Кочани

19.06.2026 14:54

Новини Развлечения
“Майкъл” стана най-касовия биографичен филм с близо $1 милиард

18.06.2026 01:49

Откриха труп на френски гражданин в хотел в Банско
Новини
Откриха труп на френски гражданин в хотел в Банско

08.05.2026 13:00

 
 
 
 
 
07.07.2026 19:44
Дo €45 000 мeceчнo зa мeниджъpcĸи пoзиции - ІТ зaплaтитe в Бългapия cĸoчиxa c 60% зa 5 гoдини
 
 
 
 
 
07.07.2026 18:43
Проф. д-р Елиза Стефанова е новият ректор на Софийския университет
 
 
 
 
 
07.07.2026 18:41
МОК вдигна условно забраната за участие на руски атлети
 
 
 
 
 
07.07.2026 18:39
ТЕЦ „Бобов дол“ изпълни задължителните предписания на РИОСВ
 
 
 
 
 
07.07.2026 18:31
Делфинариум Варна прави по четири представления на ден за туристите по морето
 
 
 
 
 
07.07.2026 17:25
Тръмп вдига санкциите срещу Турция и мисли за продажбата на F-35