вторник, 5 май 2026

Йотова връчва първия мандат на Прогресивна България в четвъртък

  05.05.2026 19:03  


Президентът Илияна Йотова обяви, че в четвъртък в 17.00 ч. ще връчи първия мандат за съставяне на кабинет. Папката ще получи най-голямата политическа сила - "Прогресивна България", пише NOVA.

Заявката на формацията на Румен Радев е нейни представители да отидат на „Дондуков” 2 с готов състав на правителство. Такова уверение е получила и Йотова, съобщи самата тя. Това означава, че най-вероятно новият кабинет ще положи клетва още в петък.

Президентът посочи, че по време на разговорите е постигнато общо становище за необходимостта от спешни икономически мерки. „Трябва да се започне с бюджет само за половин година, бюджет, който трябва да прекърши инфлационната спирала и да помогне на най-уязвимите и социално слабите" обясни тя. Илияна Йотова допълни, че всички политически сили са декларирали, че тези цели няма да бъдат постигнати чрез повишаване на данъците, а социалните плащания ще бъдат гарантирани.

Като друг безспорен приоритет в законодателните програми на партиите Йотова отличи реформата в правосъдната система. „Най-важната първа стъпка ще бъде направена и това е смяната на Висшия съдебен съвет, избор на нови членове при много ясни, прозрачни и категорични критерии" отбеляза тя. Според нея е изключително важно държавата да направи и невъзможното, за да получи плащанията по Плана за възстановяване, тъй като те са „най-голямата гаранция за това бюджетът да работи".

 „Надявам се, че ще имаме нормализиране на политическия диалог както вътре в парламента, така и между отделните институции", заключи Илияна Йотова.

Изявлението си държавният глава направи часове след края на консултациите с всички партии от 52-рото Народно събрание. Днес на "Дондуков" 2 за разговори дойдоха представители на шестте парламентрани групи - на "Прогресивна България", ГЕРБ-СДС, „Движение за права и свободи - ДПС“, „Демократична България“, „Продължаваме промяната“ и „Възраждане“.


Политика
Консултациите на Дондуков 2: Йотова разговаря с представители на Продължаваме промяната

05.05.2026 16:52

Политика
Консултации при президента: Йотова прие ПГ на ГЕРБ-СДС

05.05.2026 14:34

Политика
„Прогресивна България“ на консултации при Йотова: Ще бъдем експедитивни

05.05.2026 11:08

Политика
Броят се часовете до властта: Президентът Йотова започва консултации с партиите

05.05.2026 09:47

Политика
Илияна Йотова на форума в Ереван: България е двигател на процесите по изграждане на свързаността в Европа

04.05.2026 17:11

Политика
Йотова разговаря с гръцкия си колега Константинос Тасулас

04.05.2026 17:08

 
 
 
 
 
05.05.2026 19:47
Предлагат четири модела за изграждане на имотен регистър в България
 
 
 
 
 
05.05.2026 19:43
Доц. Околийски утвърди рамка за системен подход към здравното образование в училищата
 
 
 
 
 
05.05.2026 19:30
В навечерието на 6 май: Андрей Гюров се срещна с пилотите на новите изтребители F-16
 
 
 
 
 
05.05.2026 19:24
Откриха разузнавателен дрон на плажа в Бяла
 
 
 
 
 
05.05.2026 19:19
Примирието остава: Вашингтон нарече операцията в Ормуз временна
 
 
 
 
 
05.05.2026 19:16
Нов механизъм ще защитава магистрати от натиск и заплахи