вторник, 23 юни 2026

Гюров: Оставката на Сарафов е само началото – нужни са закони, а не закани

  22.04.2026 19:51  


Временният главен прокурор Сарафов е подал оставка от поста, който всъщност незаконно заема. Така коментира във "Фейсбук" служебният премиер Андрей Гюров дългоочакваното оттегляне на спорният обвинител №1, който заемаше "временно" поста от юни 2023 г.

Той посочва, че Сарафов е спрял разследването срещу 72-ма брокери на гласове с имунитет, а същевременно благословил разследвания по сигнали на "кафяви медии" срещу него, и. д. главен секретар на МВР и трима министри, докато се борели честни избори.

"Сарафов беше известен с обедите с джуджетата и контактите с Еврото. Нашата заслуга е, че не замълчахме под ударите на неговите шпицкоманди. Дадохме кураж на хората в Прокуратурата да счупят омертата, да свидетелстват за мрежите от зависимости. Тези показания остават и могат да бъдат използвани, за да се разнищят докрай всички плетки и връзки, които са завързали прокуратурата и й пречат да работи в полза на обществото", заявява Гюров.

Към момента той вижда два риска. Единият - новият човек на мястото да се окаже като стария, защото знаем, че "менюто е кратко", а прегрупирането става бързо, когато някой се обади. "Синдромът "26 секунди" се пренесе и в Прокурорската колегия. Поразяващо бързо и със завидно единодушие свалиха Сарафов", коментира Андрей Гюров.

По думите му приемането на решението на Прокурорската колегия на ВСС днес изглеждало добре планирано, режисирано и изпълнено като за пред публиката. Другият риск, по думите му, е политиците да решат, че с тази пирова победа е спечелена дългата война за справедливост. Премиерът допълва, че нищо обаче не започва и няма да свърши със Сарафов. Министър-председателят допълва, че и новите, и старите политици имат какво да направят по тази критична тема и трябва да действат мъдро, но бързо - не със закани, а със закони и с почтеност.

"Защото джуджетата са много, евро също има, както се видя по изборите. И ако им се позволи, ще си отхапят опашката, но ще оцелеят. После ще се прегрупират, ще се размножат и ще пребъдат. Новият парламент не трябва да го позволява", категоричен е Гюров.


Свят
Британският премиер Киър Стармър подаде оставка

22.06.2026 12:01

Свят
Британският премиер пред оттегляне, Тръмп му пожела всичко най-добро

22.06.2026 09:44

Политика
Зеленски и Радев с ключови разговори за енергетиката в Брюксел

19.06.2026 09:24

Политика
Радев: Няма да допуснем санкции срещу Русия, които вредят на българската икономика

18.06.2026 18:28

Политика
Парламентарната правна комисия: Главният прокурор се подпомага от до трима заместници

18.06.2026 09:06

ВСС прекрати процедурата за избор на шеф на Националното следствие, няма кандидати
Новини
ВСС прекрати процедурата за избор на шеф на Националното следствие, няма кандидати

17.06.2026 12:02

 
 
 
 
 
23.06.2026 12:34
Михаела Доцова се срещна с председателя на парламента на РСМ Африм Гаши
 
 
 
 
 
23.06.2026 12:27
Алибегов: Целенасочено се показват празни плажове и фалшиви високи цени
 
 
 
 
 
23.06.2026 12:00
Неврохирурзи от Пирогов спасиха бременна и бебето ѝ с последно поколение робот
 
 
 
 
 
23.06.2026 11:54
Контрабандни медикаменти и маркови стоки задържаха на МП Капитан Андреево
 
 
 
 
 
23.06.2026 11:22
Арома поставя началото на нова ера с обновена бранд идентичност и изцяло нова продуктова линия
 
 
 
 
 
23.06.2026 11:19
Тръмп нареди мащабни съкращения в американското разузнаване