понеделник, 22 юни 2026

Столичната община ще изгради панорамна площадка на Копитото

  22.04.2026 16:25  


Проектът е част от Меморандум за сътрудничество, който Столичната община Министерството на земеделието и храните подписаха днес

Столичната община и Министерството на земеделието започват съвместна работа по подобряване на условията за пешеходен туризъм и отдих на територията на Природен парк „Витоша“. Кметът на София Васил Терзиев и министърът на земеделието и храните Иван Христанов подписаха днес меморандум за дългосрочно сътрудничество, който поставя основата на конкретни проекти за обновяване на туристическата инфраструктура и споделените пространства в планината.

Ключов проект в споразумението е изграждането на панорамна площадка в местността „Копитото“.

Тя е проектирана от експертите на Дирекция Природен парк „Витоша“, а Столична община ще поеме нейното финансиране и реализация. Пространството ще предложи нови възможности за почивка и ще разкрива една от най-красивите гледки към столицата. Инициативата е част от програмата на Васил Терзиев „Визия за Витоша“, която си поставя за цел Витоша да бъде мястото, където софиянци могат да прекарват пълноценно време сред природата, да спортуват и да се гордеят с природния символ на града.

Меморандумът очертава още няколко ключови приоритета за подобряване на пешеходната достъпност и образователната среда на територията на Витоша:

•    „Пътеки на гражданите“ - програма, чрез която се възстановяват пешеходните маршрути. Тя включва ремонт на дървените мостчета и парапети, обновяване на заслоните и връщане към живот на планинските чешми.

•    Природата като класна стая: базата „Бели брези“ ще се превърне в жив център за образование. Целта е децата на София да откриват магията на планината чрез приключения и учене на открито.

•    Координация и поддръжка - по-добър междуинституционален диалог при текущата поддръжка на общинската пътна мрежа в планината и организацията на масови събития.

Реализацията на тези проекти ще се осъществява чрез разработване на конкретни работни планове при пълно зачитане на екологичните стандарти и опазването на защитената територия. С подписването на меморандума институциите потвърждават ангажимента си за развитието на Витоша като достъпно и приветливо място за всички жители и гости на София.


Министър Шишков: Започваме мисия по спасяване на Витоша
Новини
Министър Шишков: Започваме мисия по спасяване на Витоша

22.06.2026 14:56

Политика
Министри се обединиха за решаване на дългогодишните проблеми на ПП Витоша

22.06.2026 13:22

Новини
Столична община обновява Витоша с второто издание на Пътеки на гражданите

19.06.2026 11:41

Коментари
Абровски: Пробите, които се взимат и изследват на ГКПП Капитан Андреево, не могат да бъдат манипулирани

18.06.2026 14:34

Васил Терзиев: С новите мерки за боклука спестяваме 500 млн. лв. на София

17.06.2026 16:44

Пускат лифтовете на Витоша тази събота
Новини Развлечения
Пускат лифтовете на Витоша тази събота

04.06.2026 11:46

 
 
 
 
 
22.06.2026 15:01
Великобритания пред климатичен рекорд: Температурите достигат 40°C
 
 
 
 
 
22.06.2026 14:59
България спечели три златни и три сребърни медала на балканска олимпиада по математика в Румъния
 
 
 
 
 
22.06.2026 14:57
Делян Добрев подаде молба за напускане на парламента
 
 
 
 
 
22.06.2026 14:56
Министър Шишков: Започваме мисия по спасяване на Витоша
 
 
 
 
 
22.06.2026 13:52
Омбудсманът: Помощта за отопление не бива да се превръща в инструмент за бюджетни икономии
 
 
 
 
 
22.06.2026 13:47
Олег Невзоров и екипът на КУБ се срещнаха със собственици на имоти в комплекса в Баба Алино